Chyba większość osób urodzonych jeszcze w PRL-u choć raz miała do czynienia z Altacetem. Wcale nie tak dawno był to właściwie jedyny powszechnie dostępny lek na stłuczenia i obrzęki, który świetnie sprawdzał się chociażby w przypadku skręcenia stawu skokowego.
Altacet to lek dostępny bez recepty, używany głównie do miejscowego łagodzenia bólu i obrzęków. Stosuje się go w przypadkach różnego rodzaju kontuzji ortopedycznych, ale też na siniaki, stłuczenia, oparzenia, ukąszenia owadów czy naderwania mięśni.
Dawniej Altacet miał wyłącznie formę zawiesiny (tabletka do rozpuszczenia w wodzie), natomiast dziś lek można kupić również pod postacią wygodnego w stosowaniu żelu.
Altacet działa na powierzchni skóry, zmniejszając ból i obrzęk w miejscu zastosowania. Lek może również łagodzić lokalne stan zapalny i przyspieszać proces gojenia. Podkreślmy, że jest to środek przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego.
Sposób użycia leku zależy od jego formy. Niezależnie, czy jest to żel czy zawiesina, należy użyć go bezpośrednio w miejscu bólu, objętym obrzękiem, a następnie poczekać aż się wchłonie. Można zastosować niewielki opatrunek czy opaskę usztywniającą.
Altacet jest lekiem bezpiecznym, dlatego można go stosować nawet kilka razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. Jeśli to jednak nie nastąpi, opuchlizna się utrzyma, a ból wręcz zacznie się nasilać, to należy pilnie zgłosić się do lekarza.