Czym jest artrodeza?

Krzysztof Jagielski
10.08.2022

Artrodeza stawu to operacyjne usztywnienie stawu trwale znoszące jego ruchomość. Zabieg polega usunięciu powierzchni stawowej połączonej z resekcją tkanki kostnej oraz zespoleniu kości tak, aby doprowadzić do ich trwałego zrośnięcia. Celem interwencji chirurgicznej jest stabilne usztywnienie stawu uniemożliwiające jego zginanie. Artrodezę wykonuje się w celu wyeliminowania bólu stawu, który jest niewyleczalny przez zastosowanie środków przeciwbólowych i innych metod klasycznych. Typowe przyczyny bólu stawu to: pęknięcia i rozszczepienia kości w obrębie stawów na skutek urazów, trwałe uszkodzenia chrząstki stawowej oraz zapalenia stawów i choroby reumatyczne.

Artrodeza była stosowana standardowo jaki zabieg usuwający ból w operacjach stawu kolanowego, skokowego i stawu biodrowego. Obecnie zabiegi wykonywane na tych stawach mają na celu przywrócenie ich mobilności, co wyklucza artrodeza. Standardem jest wszczepienie endoprotezy. Obecnie artrodezę stosuje się do usztywniania stawów kręgosłupa, stawów ręki, a przede wszystkim zabieg sprawdza się w leczeniu stawów stopy, szczególnie stawu skokowego.

Leczenie stawu skokowego

Staw skokowy jako jeden z nielicznych nie ulega zniszczeniu z wiekiem. Na jego zniszczenie mają wpływ, przebyte trudne w leczeniu urazy,  takie jak złamania wieloodłamowe oraz choroby reumatyczne niszczące chrząstkę stawową. W początkowym stadium chorób stawu skokowego stosuje się leczenie zachowawcze z zastosowaniem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz rehabilitacji. W przypadku braku oczekiwanych rezultatów, można podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Artroza stawu skokowego jest schorzeniem polegającym na wyniszczeniu chrząstki stawowej. Gdy postępujące zmiany zwyrodnieniowe są zaawansowane, a zniszczony staw powoduje ostry ból, są dwie opcje leczenia: usztywnienie stawu skokowego (artrodeza) lub założenie endoprotezy (alloplastyka). Obie metody mają swoje zalety i wady.

Alloplastyka jest trudnym zabiegiem polegającym na zastąpieniu naturalnego stawu implantem. Pozwala na zachowanie częściowej ruchomości w stawie, umożliwiającej prawidłowe chodzenie, bieganie, powrót do aktywności. Bóle ustępują lub są znacznie mniejsze. Artrodeza jest metodą leczenia polegającą na trwałym zespoleniu, kości z wykorzystaniem śrub, płytek, prętów lub drutów. Usztywniony staw skokowy przywraca funkcje przyporowe kończyny, pozwala na powrót do aktywności, bieganie, tańczenie, kobiety mogą chodzić na obcasach. Ból znika. 

Rehabilitacja stawu skokowego

Kontuzje w obrębie stawu skokowego są najczęściej zgłaszanym urazem ortopedycznym. W dużej grupie ze złamaniami stawu skokowego może rozwinąć się choroba zwyrodnieniowa stawu. Zmiany pourazowe są najczęstszą przyczyną artrozy. Klinika ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center specjalizuje się w zabiegach artroskopowych i rekonstrukcyjnych stawu skokowego.

W klinice wykonywane są małoinwazyjne zabiegi artroskopii stawu skokowego, a w przypadkach zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych możliwe jest wszczepienie endoprotezy (alloplastyka) lub usztywnienie stawu skokowego (artrodeza) w zależności od zaawansowania schorzenia i oczekiwań pacjenta. Klinika oferuje pełny zakres rehabilitacji, po operacji stawu skokowego umożliwiający możliwie szybki powrót do pełnej aktywności fizycznej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie