Czy znasz rodzaje zmarszczek?

Jerzy Biernacki
26.04.2022

Osoby odwiedzające salony kosmetologiczne i kosmetyczne w przeważającej większości robią to, ponieważ chcą się pozbyć niechcianego owłosienia lub zahamować procesy starzeniowe. Co ciekawe, dotyczy to również osób bardzo młodych, bo przed 30. rokiem życia. Rzeczywiście, już w takim wieku mogą pojawić się pierwsze widoczne efekty upływającego czasu, czyli przede wszystkim zmarszczki. Nie każdy natomiast wie, że istnieje wiele rodzajów zmarszczek, na które stosuje się inne zabiegi. Przeczytaj nasz poradnik i uzupełnij swoją wiedzę.

Zmarszczki mimiczne

Są to te zmarszczki, które pojawiają się najwcześniej, ponieważ już w okolicy 20. roku życia. Ich powstawanie jest zupełnie naturalne i ma związek z ruchami mięśni twarzy, na przykład gdy się uśmiechamy, ale też smucimy. Szukaj ich przede wszystkim w okolicy oczu, na czole oraz między ustami a nosem.

Zmarszczki senne

Jak sama nazwa wskazuje są to zmarszczki powstające pod wpływem snu, a dokładnie pozycji leżącej, w której pozostajemy przez kilka do kilkunastu godzin na dobę. Zmarszczki senne pojawiają się w wieku dojrzałym, kiedy skóra ma już mniejszą zdolność do wchłaniania niewielkich bruzd, co ma związek z naturalną utratą jej elastyczności.

Zmarszczki grawitacyjne

Te zmarszczki powstają bez żadnego wpływu ze strony człowieka. Mają związek z naturalnymi procesami starzeniowymi. Dojrzała skóra traci elastyczność i sprężystość, dlatego zaczyna się wyciągać oraz tworzą się w niej coraz głębsze bruzdy.

Zmarszczki posłoneczne

To prawda, że osoby, które intensywnie korzystają ze słońca, są dużo bardziej narażone na problem powstawania zmarszczek. Te, które nazywany posłonecznymi, powstają bezpośrednio pod wpływem oddziaływania promieniowania UV na ludzką skórę. Problem ten dotyczy nie tylko miłośników opalania się na plaży czy na tarasie, ale także osób korzystających z solarium.

Popularne nazwy wskazujące na umiejscowienie zmarszczek

Znasz już podstawowy podział zmarszczek, ale dodatkowo warto jeszcze wspomnieć o popularnych nazwach pozwalających rozróżnić zmarszczki pojawiające się w różnych obszarach twarzy (tych nazw na pewno będzie używać kosmetyczka).

Można tutaj wymienić chociażby: lwią zmarszczkę (tworzącą się pomiędzy brwiami), kurze łapki (zmarszczki w kącikach oczu), zmarszczki poprzeczne (na czole), marionetki (powstają w kącikach ust), zmarszczki palacza (powstają wokół ust) oraz zmarszczki królicze (zlokalizowane po obu stronach nosa).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.