Czy można używać kremu do opalania po terminie?

Marek Szydełko
21.05.2024

Używanie kremu do opalania po upływie terminu ważności nie jest zalecane, natomiast jest często praktykowane. Komu z nas nie zostały po wakacjach niemal pełne tubki kremu, w dodatku dość drogiego? Sprawdź, dlaczego pomimo pokusy zużycia kosmetyku do końca, lepiej tego nie robić po upływie jego ważności.

Niższa skuteczność

Po upływie terminu ważności kremu do opalania, filtry UV mogą nie działać tak efektywnie, jak powinny. Oznacza to, że nawet jeśli nałożysz krem na skórę, może nie zapewniać on odpowiedniej ochrony przed słońcem, co zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych.

Bezpieczeństwo

Składniki zawarte w kremie mogą się rozkładać po przekroczeniu terminu ważności, co potencjalnie może prowadzić do podrażnień skóry, reakcji alergicznych lub innych problemów skórnych.

Konsystencja i zapach

Jeśli zauważysz, że tekstura, kolor lub zapach kremu do opalania uległ zmianie, może to być znak, że produkt nie nadaje się już do użycia. Zmiany te mogą wskazywać na to, że składniki kremu zaczęły się psuć.

Przechowywanie

Sposób przechowywania kremu do opalania może wpływać na jego trwałość. Kremy przechowywane w gorących lub wilgotnych warunkach, na przykład w łazience, mogą szybciej tracić swoje właściwości. Zawsze przechowuj krem do opalania w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Co robić z przeterminowanym kremem do opalania?

Jeśli Twój krem do opalania jest już przeterminowany, najlepiej go wyrzucić i kupić nowy. Pamiętaj przy tym, że kremu można używać nie tylko latem, ale też zimą do ochrony skóry twarzy, dlatego jeśli zostało Ci sporo kosmetyku po urlopie, to staraj się wykorzystać go do końca przed upływem terminu ważności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie