Czy można stosować ibuprofen w ciąży?

Andrzej Winnicki
22.04.2021

Jak już wiesz z jednego z poradników na naszym portalu, ibuprofen uchodzi za wyjątkowo bezpieczny lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dlatego podaje się go nawet dzieciom już od 6. miesiąca życia. Jednocześnie istnieje cały szereg przeciwskazań do przyjmowania ibuprofenu. Dobrym przykładem będzie tutaj ciąża. Dowiedz się, dlaczego kobieta w ciąży nie powinna stosować leków z ibuprofenem.

Ibuprofen w ciąży? Nie ryzykuj!

Lekarze są zgodni co do tego, że kobiety spodziewające się dziecka powinny całkowicie zrezygnować z przyjmowania leków na bazie ibuprofenu – i to niezależnie od dawkowania oraz skali dolegliwości. Jeśli boli Cię głowa, ząb czy krzyż, to niestety, ale nie powinnaś ratować się tabletką np. popularnego Ibupromu. Dlaczego?

Istnieją badania, które potwierdziły, że stosowanie ibuprofenu – szczególnie w trzecim trymestrze – może zwiększać ryzyko urodzenia dziecka z różnego rodzaju wadami rozwojowymi, głównie w obrębie serca oraz układu krwionośnego. Mało tego: niektóre badania wykazały, że przyjmowanie leków z ibuprofenem zwiększa ryzyko poronienia w trzecim trymestrze ciąży.

Są to wystarczające argumenty przemawiające za tym, aby na 9 miesięcy zapomnieć o istnieniu leków z ibuprofenem. Może Ci je przepisać wyłącznie lekarz i tylko w uzasadnionym przypadku. Jeśli np. uskarżasz się na częste bóle głowy, to najpierw zgłoś się do swojego ginekologa, który wykona badanie i podejmie decyzję o przepisaniu Ci odpowiedniego środka.

Co zamiast ibuprofenu w ciąży?

Tutaj panuje pełna zgoda: najbezpieczniejszym wyborem dla ciężarnej kobiety jest przyjmowanie leków na bazie paracetamolu, który jest znacznie łagodniejszą substancją. To najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy dostępny na rynku, dlatego możesz go stosować bez obaw, nawet będąc na finiszu ciąży.

Oczywiście paracetamol nie jest tak skuteczny w usuwaniu bólu, jak ibuprofen. Z drugiej strony lepiej jest nawet lekko złagodzić dolegliwości, ale przynajmniej wiedzieć, że kuracja nie zaszkodzi dziecku. Zawsze też możesz wypróbować naturalne sposoby uśmierzania bólu, jak zimne i gorące okłady, napary ziołowe, medytacja czy ciepła kąpiel.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.