Czy można jeść zjełczałe produkty spożywcze?

Mariusz Siwko
02.05.2022

Zjełczałe jedzenie wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, co samo w sobie zniechęca do jego jedzenia. Nie brakuje jednak osób, które z oszczędności, ale też nieświadomości decydują się „dokończyć” np. zjełczałe masło. Choć nie musi się to od razu wiązać z problemami zdrowotnymi, to jednak warto wiedzieć, że takie postępowanie jest bardzo nieodpowiedzialne. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Dlaczego jedzenie jełczeje?

Podstawowym powodem jest jego utlenianie się, co jest wynikiem wystawienia produktów spożywczych podatnych na jełczenie na bezpośrednie działanie cyrkulującego powietrza oraz promieniowania słonecznego.

Jełczenie z punktu widzenia przydatności jedzenia do spożycia

Zjełczałe jedzenie paskudnie pachnie, natomiast nie to jest największym problemem. Przede wszystkim traci ono swoje podstawowe właściwości odżywcze. Proces jełczenia powoduje obniżenie się zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A, D, E i B6.

Jełczenie sprawia także, że produkt w praktyce staje się toksyczny dla ludzkiego organizmu. Jednorazowe zjedzenie np. odrobiny zjełczałego masła oczywiście nie wyrządzi wielkiej szkody, natomiast regularne sięganie po zepsute produkty może prowadzić do rozwoju takich chorób, jak miażdżyca, cukrzyca, nowotwory, choroba Alzheimera czy nadciśnienie tętnicze.

Bezpośrednim skutkiem zjedzenia sporej ilości zjełczałego produktu może być natomiast silne zatrucie pokarmowe, na co szczególnie podatne są dzieci.

Które produkty spożywcze są narażone na jełczenie?

Dotyczy to wszystkich produktów, które zawierają dużą ilość tłuszczu, a w szczególności nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Są to chociażby masło, tran, oleje roślinne, oliwa z oliwek, orzechy, migdały, pestki nasion etc.

Jak zmniejszyć podatność jedzenia na jełczenie?

Podstawą jest niedopuszczanie, aby produkty te były wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz sztucznych źródeł promieniowania ultrafioletowego. Trzeba więc chronić je przed światłem i wysoką temperaturą, a także podwyższoną wilgotnością. Dlatego np. masło należy przechowywać w lodówce, a oleje czy orzechy w ciemnej szafce lub spiżarni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie