Dzieci w krajach rozwiniętych są coraz bardziej otyłe. Dotyczy to szczególnie Polski, która jest jednym z europejskich liderów pod względem tempa tycia dzieci. Otyłość jest natomiast główną przyczyną cukrzycy u dzieci. Ta bardzo groźna choroba niesie ze sobą poważne konsekwencje, które będą rzutować na całe życie dziecka.
Otyłość, choć ma największy wpływ na ryzyko zachorowania na cukrzycę, nie zawsze jest jedyną przyczyną. Bywa ją dzieci szczupłe, które także zmagają się z tą groźną chorobą. Wówczas zwykle przyczyna leży w uwarunkowaniach genetycznych – predyspozycję do cukrzycy można po prostu odziedziczyć.
Kolejną częstą przyczyną cukrzycy u dzieci jest brak ruchu i zła higiena życia. Młodzie ludzie spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem i telewizorem, unikają aktywności, wymuszają na rodzicach wypisywanie zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Skutki są tragiczne.
Dzieci najczęściej zapadają na cukrzycę typu 1, czyli insulinozależną. Choroba daje klasyczne objawy, których trudno jest nie zauważyć. Jest to m.in. senność, ogólne osłabienie, ciągłe i niepohamowane pragnienie, czasami znaczna utrata wagi. Takie objawy warto jak najszybciej skonsultować z lekarzem, zanim choroba nie zacznie niszczyć komórek trzustki.
W przypadku zaawansowanego stadium choroby konieczne jest wdrożenie stałej terapii przy użyciu insuliny. To oznacza przyspieszony kurs dojrzewania, bo dziecko z dnia na dzień musi się nauczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, a wręcz życie. Tutaj ogromną rolę do odegrania mają rodzice.
Ważne
Leczenie cukrzycy trwa całe życie, o czym trzeba dziecka powiadomić.
W leczeniu niezbędna jest oczywiście diametralna zmiana trybu życia dziecka. Konieczne są zajęcia ruchowe oraz odpowiednia, bardzo zdrowa i uboga w cukier dieta. Dziecko musi całkowicie zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i być pod stałą kontrolą dietetyka oraz lekarza prowadzącego.
Jeśli choroba zostanie zbyt późno rozpoznana, wówczas prowadzi do spustoszenia w organizmie. Konsekwencją nieleczenia cukrzycy może być utrata wzroku, zniszczenie nerek i konieczność przeprowadzania dializ, stłuszczenie wątroby, nadciśnienie. Choroba stanowi więc poważne zagrożenie dla życia dziecka.
Dlatego cukrzycy lepiej jest zapobiegać. Dbać o to, aby dziecko miało zapewniony codzienny ruch. Ograniczać spożycie wysokokalorycznych posiłków, wyeliminować z domu słodycze. To najskuteczniejsze sposoby na uniknięcie groźnego problemu.