Co zrobić, gdy nie możesz połknąć leku w tabletce?

Remigisz Szulc
30.11.2022

Czy wiesz, że około 10% światowej populacji ma poważne trudności z przyjmowaniem leków w tabletkach? Może mieć to związek z urazem z dzieciństwa, zaburzeniem odruchu przełykania czy poważną chorobą (np. udarem). Gdy z jakiegoś powodu nie możesz połknąć leku w tabletce, to wypróbuj alternatywne metody, które omawiamy w naszym poradniku.

Pokruszenie tabletki

Uwaga. Tabletki nigdy nie należy kruszyć na własną rękę. Zanim się na to zdecydujesz, to najpierw zapytaj o zdanie lekarza lub ewentualnie farmaceutę. Nie wszystkie leki w formie tabletek można pokruszyć przed przyjęciem – pamiętajmy, że powoduje to szybsze wchłanianie substancji czynnej, co nie zawsze jest wskazane, a wręcz może być groźne dla zdrowia.

Lek w innej formie

Jeśli masz bardzo poważne trudności z przyjmowaniem leków w tabletkach, to koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi. Poproś go o przepisanie jakiejś alternatywy. Może to być lek w zawiesinie (np. antybiotyk), do stosowania miejscowego (leki przeciwbólowe w formie maści czy żelu) lub w syropie, ewentualnie w czopku.

Zamiennikiem leków w tabletkach coraz częściej są leki w kapsułkach. Śliska powierzchnia kapsułki bardzo ułatwia przyjęcie preparatu.

Metoda z butelką

Warto również wypróbować metodę z butelką. Jak wykazały badania, ułatwia ona przyjęcie leku w tabletce aż 60% pacjentów, którzy wcześniej nie byli w stanie połknąć tabletki. Metoda jest bardzo prosta. Nalewamy do plastikowej butelki około 20 ml wody. Następnie kładziemy tabletkę na język, zaciskamy usta, przykładamy do nich otwór butelki i próbujemy wyssać całą wodę, jednocześnie ją połykając. Spróbuj – być może ta metoda zadziała również u Ciebie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie