Co zamiast leków na rwę kulszową?

Antoni Kwapisz
06.09.2022

Rwa kulszowa to jedna z najczęstszych przypadłości neurologicznych. Objawia się bardzo silnym bólem promieniującym do kończyny dolnej, co jest skutkiem uciskania korzeni nerwu kulszowego – najdłuższego nerwu w ludzkim organizmie. Domowe sposoby na rwę kulszową to przede wszystkim przyjmowanie leków przeciwbólowych bez recepty. Jeśli nie chcesz po nie sięgać, to sprawdź dostępne alternatywy.

Zimne okłady

Tutaj uwaga: zimne okłady sprawdzają się tylko w początkowej fazie ataku rwy, przynosząc ulgę w cierpieniu. Nie stosuj ich jednak dłużej niż przez około dobę. Później takie okłady mogą dać odwrotny efekt od zamierzonego i wręcz spotęgować ból.

Ciepłe okłady

Są o wiele bezpieczniejsze dla osób z atakiem rwy kulszowej. Wysoka temperatura powoduje rozluźnienie tkanek miękkich, dzięki czemu poprawia się komfort pacjenta, a ból nie jest tak dokuczliwy. Ciepłe okłady można stosować w całym okresie rekonwalescencji po ataku rwy.

Ćwiczenia rozluźniające

Gdy najgorsza faza ataku już minie, to można powoli zacząć myśleć o ćwiczeniach. Polecamy szczególnie te rozluźniające, które wyraźnie poprawią stan pacjenta. Nasza propozycja to np. kołyska, popularna deska czy odwrócone brzuszki.

Maści i żele dla sportowców

Takie specyfiki zawierają środki o działaniu przeciwbólowym, na przykład ibuprofen. Są lepszym wyborem niż tabletki, ponieważ działają miejscowo, nie obciążając żołądka.

Polegiwanie

Po ataku rwy kulszowej należy jak najszybciej przyjąć wygodną pozycję leżącą, która odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Wskazane jest położenie się na boku z poduszką umieszczoną między nogami. Po kilku dniach ból powinien być znacznie mniejszy, zwłaszcza jeśli zastosujesz się do wcześniejszych wskazówek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.