Co kolor i konsystencja stolca mówią o Twoim zdrowiu?

Antoni Kwapisz
25.07.2019

Oddawanie stolca to czynność fizjologiczna, o której nie mówi się głośno w towarzystwie. Warto jednak regularnie obserwować swoje odchody, ponieważ zarówno ich kolor, jak i konsystencja, mogą zdradzić wiele informacji na temat kondycji organizmu. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Luźny stolec

Zwykle jest efektem nietolerancji żywieniowej na niektóre składniki posiłku. Organizm reaguje na to produkowaniem większej ilości śluzu, przez co stolec ma bardzo luźną konsystencję. Oczywiście w grę może też wchodzić biegunka, będąca skutkiem zatrucia pokarmowego. W rzadszych przypadkach luźny stolec jest objawem chorób trzustki lub okrężnicy.

Tłusty stolec

Jeśli sytuacja z oddawaniem tłustego stolca się powtarza, może to świadczyć o chorobie wątroby, wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy, a nawet nowotworze tego organu. W bardzo rzadkich przypadkach diagnozuje się też chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Twardy stolec

Zwykle jest skutkiem uporczywych zaparć, które same w sobie mogą być bardzo groźne dla organizmu, powodując chociażby hemoroidy. Częste zaparcia są również czynnikiem ryzyka chorób nowotworowych.

Bardzo jasny stolec

Jasna barwa odchodów jest jednym z objawów nieprawidłowej pracy wątroby. Jeśli sytuacja się powtarza, może to świadczyć o zatruciu organizmu. U niektórych osób jasny stolec świadczy też o nietolerowaniu tłuszczów zwierzęcych oraz o niedoborze wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Bardzo ciemny (czarny) stolec

Jest to charakterystyczny objaw przyjmowania leków z żelazem oraz antydepresantów. Bardzo ciemne stolce robią też osoby pijące duże ilości kawy. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ czarne ubarwienie odchodów z reguły zdradza obecność krwi w kale.

Żółty stolec

Taki objaw obserwuje się u osób cierpiących na zaburzone wchłanianie jelitowe. Przyczyną może być chociażby celiakia, czyli choroba powodująca nietolerowanie glutenu.

Stolec cienki jak ołówek

Jest to wyjątkowo niepokojąca sytuacja. Stolec w kształcie ołówka jest jednym z typowych objawów raka jelita grubego oraz obecności polipów w jelicie. Wymaga to pilnej konsultacji z lekarzem.

Bardzo lekki stolec

Jeśli stolec jest tak lekki, że unosi się na powierzchni wody (i trudno go spłukać), może to świadczyć o zakażeniu żołądka lub jelit. Wówczas objawem towarzyszącym są częste gazy. Ponadto lekki stolec może być efektem zaburzonego wchłaniania składników odżywczych z pożywienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie