Choroba podczas zagranicznych wakacji – co robić?

Remigisz Szulc
18.08.2021

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na zagraniczne wakacje. Głównymi argumentami są pewna pogoda, piękne widoki, światowej klasy zabytki, ale też bardzo korzystny stosunek ceny do jakości świadczonych usług. Niestety, nawet podczas wyczekanego urlopu mogą się przytrafiać różnego rodzaju niespodzianki. Jedną z najgorszych jest choroba podczas zagranicznych wakacji. Co należy zrobić, gdy masz wysoką temperaturę, fatalnie się czujesz lub obserwujesz takie objawy u dziecka? Sprawdź i wykorzystaj nasze wskazówki.

Zacznij od telefonu do ubezpieczyciela

Jeśli masz prywatne ubezpieczenie turystyczne (a zawsze warto je wykupić, nawet jeśli spędzasz wakacje na terenie Unii Europejskiej), to problem sam się właśnie rozwiązał. Zadzwoń pod numer alarmowy ubezpieczyciela, opisz sytuację, a firma ubezpieczeniowa zorganizuje Ci pomoc. Najpewniej będzie to wskazanie miejsca, do którego masz się udać na konsultację lekarską lub wezwanie lekarza np. do hotelu – za nic oczywiście nie musisz płacić.

Niektóre ubezpieczenia turystyczne gwarantują również bezpłatne zorganizowanie lekarstw oraz transportu do lekarza lub do Polski, gdyby choroba była na tyle poważna, że wymusza przerwanie urlopu w trybie natychmiastowym.

Masz tylko kartę EKUZ? Jedź do publicznej placówki służby zdrowia

Karta EKUZ w założeniu ma nam zagwarantować dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej. W praktyce niestety różnie z tym bywa, a już szczególnie w tych państwach, w których publiczna służba zdrowia działa w bardzo ograniczonym zakresie. Zawsze jednak warto spróbować.

Skontaktuj się z recepcją hotelową czy gospodarzem obiektu, w którym się zatrzymaliście i poproś o ustalenie, gdzie znajduje się najbliższa placówka państwowej służby zdrowia – szpital lub przychodnia. Tam otrzymasz bezpłatną pomoc.

Jeśli możesz opłacić wizytę lekarza z własnej kieszeni, to warto się na to zdecydować

Bardzo źle się czujesz i nie masz już siły, aby ustalać adresy lekarzy, z których usługi możesz skorzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów? W takim razie najlepszą opcją, o ile nie masz prywatnego ubezpieczenia, będzie wezwanie lekarza do siebie. W każdym większym mieście na świecie są prywatne praktyki lekarskie – w zorganizowaniu pomocy na pewno wyręczy Cię gospodarz lub recepcja hotelowa. Koszt wizyty nie powinien przekroczyć 80 euro (w krajach unijnych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie