Ceramidy w kosmetykach pielęgnacyjnych – jaką pełnią funkcję?

Maciej Piwowski
19.04.2023

Analizując ofertę kosmetyków do pielęgnacji cery czy całego ciała z pewnością natkniesz się na takie, które zawierają ceramidy. Są to wręcz niezbędne składniki kosmetyków o działaniu nawilżającym, w tym przeznaczonych do stosowania w ramach terapii anti-aging. Dowiedz się, jaką funkcję pełnią ceramidy.

Odbudowa warstwy hydrolipidowej

Ceramidy są kluczowym elementem naturalnej bariery hydrolipidowej ludzkiej skóry. Warstwa ta zapobiega nadmiernej utracie wody, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym (niskie temperatury, przesuszone powietrze). Stosując kosmetyki z cieramidami zapewniasz swojej skórze dodatkową ochronę przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, ale też drobnoustrojami, na czele z bakteriami.

Regeneracja

Kosmetyki z ceramidami to cała kategoria produktów przeznaczonych do regeneracji zniszczonej cery i skóry całego ciała – w szczególności dłoni i stóp. Są to produkty zalecane w terapii mającej na celu przywrócić skórze estetyczny wygląd oraz załagodzić podrażnienia spowodowane np. wystawieniem na działanie mrozu i silnego wiatru.

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Ceramidy stanowią bardzo ważny składnik kosmetyków stosowanych w celu ochrony skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego – zarówno UVA, jak i UVB. Ceramidy zwiększają skuteczność bariery ochronnej, zapewniając przy tym dodatkowe nawilżenie skóry, co minimalizuje ryzyko poparzeń słonecznych oraz pogłębienia zmarszczek. Stąd kosmetolodzy i dermatolodzy często rekomendują sięganie po kosmetyki ochronne zawierające właśnie ceramidy.

Nawilżenie

Kosmetyki z ceramidami, na przykład kremy na dzień i na noc czy balsamy do ciała, to świetny wybór dla osób mających skórę suchą, z tendencją do przesuszania i podrażnioną. Ceramidy zapewniają skuteczne nawilżenie skóry, jak również pomagają zatrzymywać w niej wodę, co ma pozytywny wpływ na elastyczność, jędrność i w konsekwencji na wygląd skóry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie