Blizny potrądzikowe – jak im zapobiegać?

Mariusz Siwko
27.05.2021

Blizny potrądzikowe są bardzo nieestetycznym i trudnym do usunięcia skutkiem przebycia dość ciężkiej postaci trądziku. Co ważne, obserwuje się je nie tylko u ludzi młodych, będących w okresie dojrzewania, ale także u dorosłych. Jak zapobiegać powstawaniu blizn potrądzikowych? Najważniejsze wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

Dlaczego powstają blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe są efektem stanu zapalnego skóry towarzyszącego trądzikowi. Jeśli go zlekceważymy i nie podejmiemy leczenia, w miejscu powstania zmiany trądzikowej może dojść do uszkodzenia skóry i zabliźnienia się rany.

Wiele osób mających poważny problem z trądzikiem podejmuje antybiotykoterapię, do czego zachęcają też niektórzy dermatolodzy. Tymczasem nie jest to najlepsza metoda leczenia. Przyjmowanie antybiotyków osłabia organizm i często powoduje, że krótko po zakończeniu terapii problem wraca.

Co zatem robić, aby zminimalizować ryzyko powstania blizn potrądzikowych?

Najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja cery. Absolutnie nie należy wyciskać płynu surowiczego – to prosta droga do powstania blizn. Podstawą pielęgnacji, a tym samym przeciwdziałania stanom zapalnym, jest dogłębne oczyszczanie cery oraz złuszczanie martwego naskórka. Należy to robić już w momencie zauważenia zaczerwienienia skóry.

Najlepiej będzie udać się w tym celu do salonu kosmetologicznego, w którym otrzymamy fachową pomoc i propozycję poddania się odpowiednim zabiegom – szczególnie wskazane są tutaj peelingi oraz mikrodermabrazja.

Wskazane jest również wprowadzenie zmian w swojej diecie. Powinna być ona bogata w antyutleniacze oraz witaminy, natomiast uboga w pikantne przyprawy, które zaostrzają stan zapalny skóry.

Bardzo ważne jest nawilżanie cery – wiele osób popełnia tutaj błąd sądząc, że cera trądzikowa powinna być przesuszana, bo to sprzyja gojeniu się ran i niweluje trądzik. Nic bardziej mylnego. Należy sięgać po dobre kosmetyki nawilżające, ponieważ dzięki temu można skutecznie wyregulować pracę gruczołów łojowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.