Angina latem – praktyczne wskazówki

Jerzy Biernacki
27.03.2023

Angina uchodzi za typową chorobę jesienno-zimową. Okazuje się jednak, że można na nią zachorować również latem – i nie jest to wcale takie rzadkie. Angina w okresie wakacyjnym jest oczywiście bardzo problematyczna, ponieważ uniemożliwia cieszenie się piękną pogodą. Jak wtedy postępować? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Co sprzyja zachorowaniu na anginę latem?

Angina jest chorobą wywołaną najczęściej infekcją bakteryjną, której sprzyjają gwałtowne zmiany temperatury. Można się jej nabawić w wyniku np. szybkiego wypicia bardzo zimnego napoju po wcześniejszym przebywaniu na dworze w upale.

Anginie sprzyja również jedzenie lodów, zimnych drinków czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zwłaszcza z nadmuchem skierowanym na twarz. Dlatego warto tego wszystkiego unikać, nie ulegając pokusie szybkiego schłodzenia organizmu.

Silny ból gardła? Od razu do lekarza!

Objawem anginy jest przede wszystkim bardzo silny, trudny do zniesienia ból gardła, któremu towarzyszą problemy z przełykaniem. Zwykle pojawia się również wysoka temperatura. W takiej sytuacji nie ma na co czekać – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W większości przypadków leczenie anginy polega na podaniu antybiotyku.

Rada

Wbrew obiegowej opinii istotna poprawa nie musi nastąpić już po przyjęciu pierwszej dawki antybiotyku. Terapię należy przeprowadzić do końca.

Czy można wychodzić na dwór z anginą?

Choć dobra pogoda kusi, to nawet będąc na wakacjach trzeba wstrzymać się z wychodzeniem na dwór. Dopiero po ustąpieniu objawów anginy, a jeszcze przed zakończeniem leczenia, można sobie pozwolić na krótki spacer, najlepiej wieczorem, gdy powietrze nie jest już tak rozgrzane.

Unikamy przy tym klimatyzowanych pomieszczeń, jazdy w klimatyzowanym samochodzie oraz picia zimnych napojów i jedzenia lodów. Koniecznie jest natomiast częste uzupełnianie płynów – najlepsza będzie woda o temperaturze pokojowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie