Alternatywa dla okularów?

Remigisz Szulc
21.03.2016

Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną możliwością poprawienia wzorku było dobranie okularów, które nie każdemu przypadały do gustu – dostępne wzory oprawek nie były zbyt liczne i tym samym nie pasowały do wyglądu większości twarzy sprawiając, że każdy, kto nosił okulary wyglądał niemal identycznie. Również grube szkła w przypadku poważnych wad wzroku nie dodawały nigdy nikomu uroku. Czy dzisiaj mamy w związku z wadami wzroku jakieś alternatywy?

Po co szukać alternatywy?

Już na samym początku trzeba wspomnieć, że nie zawsze warto szukać alternatyw. Odwiedzając salony optyczne w Poznaniu (konkretne adresy salonów należących do optyków do znalezienia w lokalnej prasie pod tytułami „optyk Poznań”, „optyk w Poznaniu” lub „dobry optyk Poznań” czy też w Internecie pod takimi samymi hasłami) można dojść do wniosku, że rynek okularów i całej dziedziny medycyny związanej z wadami wzroku poszedł bardzo do przodu – i będą to poprawne wnioski. Dzisiaj możemy przebierać w niezliczonych wzorach oprawek, które dopasować możemy do własnego image bez względu na kształt twarzy, kolor oczu czy kolor włosów – po odpowiednich poszukiwaniach z całą pewnością znajdziemy oprawki, które podkreślą zalety naszego wyglądu i sprawią, że w okularach będziemy wyglądać jeszcze lepiej niż bez nich.

Jaka alternatywa dla okularów?

Jeżeli jednak dostępne wzory nie spełnią naszych oczekiwań bądź nie chcemy w żaden sposób zmieniać swojego wyglądu bądź pokazywać, że mamy jakąkolwiek wadę wzroku wymagającą noszenia okularów, można zamiast nich nosić szkła kontaktowe. Dobre soczewki nie tylko działają w identyczny sposób jak okulary, ale również w żaden sposób nie obciążają naszych oczu i nie zmieniają wyglądu – są one zupełnie niewidoczne dla wszystkich!

Ile kosztują soczewki?

O ile zakup okularów, tj. szkieł i odpowiednich oprawek jest wydatkiem jednorazowym, tak noszenie soczewek wymaga stałych nakładów finansowych. Nie są to co prawda duże wydatki, jednak musimy ponosić je okresowo. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z tego, że nie ma stałych soczewek, a na rynku najpopularniejsze są soczewki jednodniowe i miesięczne. Oprócz kosztu samych soczewek (opakowanie soczewek miesięcznych to wydatek od około 30 zł wzwyż – wszystko zależy od konkretnego producenta soczewek, nie wszystkie soczewki są tak samo tolerowane przez konkretne oczy i konieczne jest znalezienie tych właściwych dla nas) konieczne jest ponoszenie kosztów związanych z zakupem specjalnego pojemnika do ich przechowywania (to jest koszt jednokrotny) oraz płynu do czyszczenia (nie jest on potrzebny w przypadku soczewek jednodniowych, gdzie po dniu się je po prostu wyrzuca).

Podsumowując, nie rezygnujmy całkowicie z poprawy jakości widzenia tylko na postawie subiektywnej oceny, że okulary mogą zmienić nasz wygląd – na rynku jest kilka alternatyw, które stanowią rozwiązanie dylematów pomiędzy modnym wyglądem, a jakością widzenia. Wzrok jest przecież jednym z najważniejszych zmysłów człowieka!

http://warsztatoptyczny.pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie