Z czego powstają kosmetyki naturalne?

Maciej Piwowski
22.05.2023

Cenne substancje pozyskiwane z roślin oraz składniki mineralne to skład kosmetyków naturalnych, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Charakteryzują się one krótkim składem, łagodnym działaniem, a także bezpieczeństwem stosowania. Kosmetyki naturalne zawierają mnóstwo dobroczynnych substancji odżywczych, nie posiadają natomiast sztucznych składników, które mogą powodować podrażnienia i uczulenia.

Co znajduje się w kosmetykach naturalnych?

Kosmetyki naturalne zawierają składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego, nie ma w nich natomiast produktów zwierzęcych oraz syntetycznych. Bazują głównie na ekstraktach ziołowych, wyciągach roślinnych, w tym owocowych, olejach roślinnych i olejkach eterycznych. Jedną z idei ich tworzenia jest zasada krótkiego składu – kosmetyk nie musi mieć niekończącej się listy składników, aby być skuteczny. Linie kosmetyków naturalnych są na tyle rozbudowane, że każdy znajdzie w nich coś odpowiedniego do swojej cery. Są kosmetyki do skóry suchej, mieszanej, skłonnej do podrażnień i tłustej. Każdy z nich ma unikalny skład, dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Zalety kosmetyków naturalnych

Naturalne kosmetyki mają dużo bardziej delikatne działanie w porównaniu do ich bardziej syntetycznych odpowiedników. Delikatnie pielęgnują, chroniąc barierę naskórkową, nawilżają, koją, a w razie potrzeby natłuszczają i dostarczają skórze niezbędne składniki odżywcze. Dużą zaletą kosmetyków naturalnych są również składniki, które pochodzą z certyfikowanych, ekologicznych upraw. Można więc mieć pewność, że nie ma w nich nawet śladowych ilości konserwantów i chemicznych dodatków. Nie zawierają silikonów, parabenów, parafiny i pochodnych ropy naftowej, które powszechnie znajdują się w składzie kosmetyków syntetycznych. Mogą je bezpiecznie stosować osoby o delikatnej i skłonnej do podrażnień skórze. Oczywiście, pod warunkiem, że nie są uczulone na żaden składnik kosmetyku. Nawet naturalne substancje to dla niektórych osób silne alergeny, których należy się wystrzegać.

Wybór kosmetyków naturalnych

Wybierając naturalne, ekologiczne kosmetyki do twarzy, ciała i włosów można mieć pewność, że są to produkty łagodne, skuteczne i przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu. A ich wybór z roku na rok jest coraz większy - bo i zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty rośnie. Choć kosmetyki naturalne są droższe od drogeryjnych odpowiedników, a przy tym mają krótszy termin ważności i nie mogą stać na półce w nieskończoność, chętnych do zakupu nie brakuje. Warto pamiętać, by kosmetyki kupować w sprawdzonych źródłach. Więcej przydatnych informacji na temat kosmetyków i ich stosowania znajdziesz na blogu Dr.Max.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.