Rak języka – jak wygląda leczenie?

Maciej Piwowski
26.04.2024

Rak języka zalicza się do najczęstszych nowotworów złośliwych występujących w jamie ustnej. W większości przypadków jest to rak pierwotny, a diagnozuje się go głównie u starszych mężczyzn. W jaki sposób można taką chorobę wyleczyć?

Jakie są przyczyny raka języka?

Dokładnie jeszcze nie wiadomo, co powoduje rozwój nowotworu języka, ale udało się wyodrębnić główne czynniki ryzyka:

- palenie tytoniu

- nadużywanie alkoholu

- zaniedbania w higienie jamy ustnej

- zakażenie wirusem brodawczaka

- niedobory żelaza i ryboflawiny

Pierwszymi symptomami nowotworu języka najczęściej są białe albo czerwone plamy na języku, które utrzymują się przez długi czas i nie znikają. Do plamek może dojść krostka na języku, chroniczny ból gardła oraz ból przy przełykaniu, ograniczona ruchomość języka, nieprzyjemny oddech z ust, problemy z mową, zachłystywanie się, szczękościsk, długotrwały brak apetytu.

Powyższe objawy nie zawsze świadczą o raku, powinny jednak zawsze skłonić do wizyty u lekarza.

Jak się leczy raka języka?

Po wstępnym badaniu lekarskim u osoby z podejrzeniem raka języka pobiera się wycinek do badania histopatologicznego, które wykluczy albo potwierdzi nowotwór. Diagnostykę można jeszcze rozszerzyć o tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny – dodatkowe badania pozwalają ocenić, jak rozległy jest nowotwór języka i czy doszło do zajęcia sąsiednich tkanek oraz węzłów chłonnych.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny oraz radioterapia. Konsultacje w tym zakresie uzyskacie Onkolmed Lecznicy Onkologicznej. Guza wycina się w całości, razem z odpowiednim marginesem, czasami koniecznie będzie jeszcze wycięcie regionalnych węzłów chłonnych, a przy naciekach na sąsiednie struktury także usunięcie fragmentów kostnych.

U osób, które nie kwalifikują się do operacji, stosowana jest sama radioterapia – polega ona na zastosowaniu bardzo silnego promieniowania, które niszczy komórki nowotworowe. W radioterapii dawki są zawsze ustalane indywidualnie, tak aby udało się usunąć raka przy maksymalnym oszczędzeniu zdrowych komórek. Rokowania są najlepsze u pacjentów bez przerzutów, kiedy rak języka jest na początkowym etapie rozwoju. Przy przerzutach do węzłów chłonnych szanse na pełne wyzdrowienie maleją. Konsultacje w zakresie radioterapii prowadzi prof. Insytutu dr hab. n. med. Mateusz Spałek.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie