Pobranie krwi w domu – podstawowe badania z dojazdem do pacjenta

Jerzy Biernacki
24.01.2023

Wykonywanie badań krwi jest istotne z punktu widzenia profilaktyki zdrowia, monitorowania przebiegu leczenia chorób oraz diagnostyki przyczyn występujących dolegliwości. Niestety niektóre osoby mogą mieć trudności w dotarciu do stacjonarnych punktów medycznych, przez co zaniedbują profilaktykę i monitorowanie stanu swojego zdrowia. Usługa ALAB w domu umożliwia wykonanie podstawowych badań krwi z dojazdem do pacjenta. Sprawdź, jak wygląda usługa, kto może z niej skorzystać i jak zapisać się na badania w domu.

ALAB w domu – jak wygląda pobranie krwi z dojazdem do pacjenta?

Usługa ALAB w domu polega na pobraniu krwi w komfortowych dla pacjenta warunkach pod wskazanym przez niego adresem. Wykwalifikowany personel medyczny, który wyposażony jest w niezbędny sprzęt przeprowadza pobranie krwi w domu z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Następnie próbki materiału są transportowane do laboratorium diagnostycznego. W zależności od wybranych badań, pacjent może przekazać personelowi medycznemu także przygotowane wcześniej próbki moczu lub kału.

Pobranie krwi w domu – kto może skorzystać z usługi?

ALAB w domu to usługa przeznaczona dla wszystkich osób, które z jakiegokolwiek powodu preferują wykonanie badań krwi w domu. Szczególnie zainteresowane mogą być nią:

  • osoby starsze i schorowane, które samodzielnie nie mogą dostać się do Punktu Pobrań;
  • osoby z niepełnosprawnościami i ograniczeniami w mobilności;
  • osoby zapracowane, które nie mają czasu udać się na badania ze względu na natłok obowiązków;
  • rodzice małych dzieci, które stresują się wizytami w placówkach medycznych (badania krwi w domu wykonuje się u dzieci od 5. roku życia).

Usługa ALAB w domu aktualnie dostępna jest we Wrocławiu, Katowicach, Warszawie, Płocku, Łodzi, Poznaniu i Rzeszowie. Wkrótce uruchomiona zostanie również w innych lokalizacjach.

Jak zapisać się na pobranie krwi w domu?

Aby skorzystać z badania krwi z dojazdem do pacjenta należy odwiedzić stronę ALAB w domu. Następnie zadzwonić pod podany numer telefonu lub wypełnić formularz elektroniczny, wskazując wybrane badania oraz podając dokładny adres i termin wizyty personelu medycznego. Za badania można zapłacić karta lub gotówką pielęgniarce w czasie ich wykonania w domu pacjenta.

Badanie krwi w domu – prawidłowe przygotowanie

Wyniki badań krwi mogą być wiarygodne tylko po prawidłowym przygotowaniu się pacjenta do pobrania próbki. Przygotowanie do badania krwi jest proste i nie wymaga dużego wysiłku.

  • Należy być na czczo, 8–12 godzin po ostatnim posiłku.
  • Pacjent powinien być wypoczęty i wyspany. Optymalna pora na pobranie krwi to godziny poranne, pomiędzy 7 a 9.
  • Na 2–3 dni przed badaniem należy zrezygnować alkoholu i innych używek, a także ograniczyć kawę.
  • Badanie należy wykonać przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zalecił inaczej.
  • Na 15 minut bezpośrednio przed badaniem pacjent powinien zrelaksować się w pozycji siedzącej.

W przypadku szczególnych zaleceń lekarza, np. dotyczących przyjmowania leków, pacjent powinien poinformować o nich pielęgniarkę przed wykonaniem badania.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie