Objawy POChP – na te sygnały trzeba zwrócić uwagę

Andrzej Winnicki
19.04.2024

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jedną z najpoważniejszych i najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Mimo to świadomość istnienia i specyfiki tej choroby wciąż jest na stosunkowo niskim poziomie. Wiele osób nie potrafi wskazać czynników ryzyka POChP, nie wie też, jakie objawy mogą wskazywać właśnie na tę chorobę. Przygotowaliśmy artykuł, w którym omawiamy najczęstsze objawy POChP, przyglądamy się grupom ryzyka oraz podpowiadamy, gdzie szukać pomocy w przypadku podejrzenia choroby.

POChP – co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

POChP to choroba przewlekła wywołana stanem zapalnym w drogach oddechowych, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. Jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim dym tytoniowy, pyły, gazy, opary chemiczne czy zanieczyszczone powietrze.

POChP to choroba cywilizacyjna, występująca na całym świecie. Szacuje się, że choruje około 380 milionów ludzi, z czego około 2 milionów w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP stanie się trzecią najczęstszą przyczyną umieralności. 

To jest ważne:

POChP rzutuje na wszystkie kluczowe funkcje organizmu, włącznie z układem sercowo-naczyniowym. Mogą jej towarzyszyć także inne poważne choroby, w tym osteoporoza, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Grupy ryzyka POChP

Przez wiele lat stawiano znak równości między paleniem wyrobów tytoniowych a Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc. I choć ta zależność wciąż jest bardzo silna, to należy wiedzieć, że istnieje także szereg innych czynników ryzyka POChP.

Największą grupę osób, u których diagnozuje się chorobę, stanowią palacze tytoniu, również osoby narażone na palenie bierne oraz te, którym udało się rozstać z nałogiem. Tym samym trzeba podkreślić, że unikanie wyrobów tytoniowych jest najskuteczniejszą formą profilaktyki POChP.

Na całym świecie przybywa natomiast przypadków Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Toksyny i pyły zawieszone znajdujące się w smogu mają bezpośredni wpływ na ryzyko wystąpienia stanu zapalnego w drogach oddechowych, czego konsekwencją jest właśnie POChP.

Trzecią istotną grupę ryzyka POChP tworzą osoby, które są narażone na kontakt ze szkodliwymi czynnikami w swoim środowisku pracy. Wymieńmy tutaj tylko górników, hutników, metalurgów, operatorów maszyn budowlanych, pracowników budowlanych, mechaników samochodowych, drogowców, kosmetyczki, fryzjerów, rolników czy sprzątaczki. W przypadku tych zawodów szczególnie niebezpieczne może być zapylenie oraz wdychanie oparów chemicznych, nawet w przypadku stosowania środków ochrony osobistej.

Podstawowe objawy POChP

Lekarze pulmonolodzy podkreślają, że głównym problemem utrudniającym wczesne zdiagnozowanie POChP jest fakt, iż ta choroba może się przez wiele lat rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy.

Skutek jest taki, że wiele osób zgłasza się do lekarza już na późnym etapie zaawansowania choroby, gdy towarzyszące jej objawy są bardzo uciążliwe i utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Jeśli więc masz powyżej 40 lat, znajdujesz się w jednej z grup ryzyka choroby, to nie lekceważ nawet z pozoru błahych objawów, takich jak:

  • Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego i może się nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak: dym tytoniowy, pył, kurz etc.
  • Duszność;
  • Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze;
  • Obniżona tolerancja wysiłku, czyli męczliwość, wolna regeneracja, awersja do wysiłku, w zaawansowanym stadium choroby także trudności z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubranie się czy umycie.

Więcej o objawach POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Gdzie szukać pomocy w przypadku zauważenia objawów POChP?

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy tej choroby, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza – na początek pierwszego kontaktu. Udaj się do przychodni i opowiedz lekarzowi o swoich podejrzeniach. Lekarz POZ przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe i podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

W przypadku zdiagnozowania POChP – w oparciu m.in. o badanie spirometryczne – zostanie Ci zaproponowane odpowiednie leczenie. Choć POChP nie można wyleczyć, to jednocześnie choroba ta poddaje się leczeniu i profilaktyce, co ma na celu przede wszystkim złagodzenie nasilenia objawów i tym samym zyskanie szansy na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie