Każdy z nas zmaga się w życiu z wieloma trudnościami. Stres i presja w pracy, nerwy w domu, nasze plany nie układają się tak, jak byśmy chcieli. To wszystko może powodować lęk i problemy emocjonalne. Pierwszymi sygnałami, że warto szukać wsparcia są wypadające włosy, gorsza kondycja skóry, czy problemy z narządami wewnętrznymi - przede wszystkim zaburzenia odżywiania. Warto obserwować swój organizm i szybko reagować na wszelkie zmiany. Unikniemy wtedy naprawdę poważnych problemów psychicznych.
Do prowadzenia psychoterapii upoważnieni są odpowiednio wykwalifikowani specjaliści. Należy skończyć studia wyższe lub podyplomowe szkolenie. W gabinecie psychoterapeuty często pojawiają się pacjenci z trudnymi doświadczeniami, którym nie wystarczy rozmowa i zrozumienie problemu. Psychoterapeuta zmienia nastawienie pacjenta, co nie zawsze jest łatwe. Szczególnej uwagi potrzeba przy leczeniu
Psychoterapia nie tylko pomaga panować nad emocjami i lepiej radzić sobie z trudnościami. Często jest skutecznym wsparciem w walce z zupełnie innymi schorzeniami, które przyczyniają się do pogorszenia nastroju.
Każdy pacjent korzystający z psychoterapii potrzebuje innego wsparcia. Dlatego istnieją różne metody leczenia zaburzeń psychicznych. Do tych najpopularniejszych należą:
Najwięcej problemów rozwiązuje terapia poznawczo-behawioralna. Wykorzystywana jest w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego jak depresja i lęki. Terapia zmienia nastawienie pacjenta do trudnych relacji i codziennych emocji.
Rozumiejąc, na czym polega psychoterapia w leczeniu zaburzeń psychicznych łatwiej zrozumieć też, że nie zawsze jest ona wystarczająca. W przypadku zaburzeń osobowości czy odżywiania skuteczność terapii zależy od leczenia farmakologicznego, z którego nie można rezygnować. W przypadkach niewymagających dodatkowych środków leczniczych, psychoterapia może być jedyną, bardzo skuteczną formą leczenia.
Komunikat prasowy