Kiedy przydaje się psychoterapia?

Maciej Piwowski
10.02.2024

Kiedy warto iść do psychoterapeuty?

Każdy z nas zmaga się w życiu z wieloma trudnościami. Stres i presja w pracy, nerwy w domu, nasze plany nie układają się tak, jak byśmy chcieli. To wszystko może powodować lęk i problemy emocjonalne. Pierwszymi sygnałami, że warto szukać wsparcia są wypadające włosy, gorsza kondycja skóry, czy problemy z narządami wewnętrznymi - przede wszystkim zaburzenia odżywiania. Warto obserwować swój organizm i szybko reagować na wszelkie zmiany. Unikniemy wtedy naprawdę poważnych problemów psychicznych.

Terapia w trudnych zaburzeniach

Do prowadzenia psychoterapii upoważnieni są odpowiednio wykwalifikowani specjaliści. Należy skończyć studia wyższe lub podyplomowe szkolenie. W gabinecie psychoterapeuty często pojawiają się pacjenci z trudnymi doświadczeniami, którym nie wystarczy rozmowa i zrozumienie problemu. Psychoterapeuta zmienia nastawienie pacjenta, co nie zawsze jest łatwe. Szczególnej uwagi potrzeba przy leczeniu

  • depresji,
  • zaburzeń lękowych,
  • uzależnień,
  • pacjentów onkologicznych.

Psychoterapia nie tylko pomaga panować nad emocjami i lepiej radzić sobie z trudnościami. Często jest skutecznym wsparciem w walce z zupełnie innymi schorzeniami, które przyczyniają się do pogorszenia nastroju.

Różne rodzaje psychoterapii

Każdy pacjent korzystający z psychoterapii potrzebuje innego wsparcia. Dlatego istnieją różne metody leczenia zaburzeń psychicznych. Do tych najpopularniejszych należą:

  • psychoterapia indywidualna - polega na rozmowach terapeuty z jednym pacjentem. Prowadzi się tak m.in. psychoterapię gestalt, CBT, DBT czy psychodynamiczną.
  • psychoterapia grupowa wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu uzależnień;
  • terapia rodzinna - w tych sesjach terapeutycznych mogą uczestniczyć małżonkowie (terapia par) lub rodzice z dziećmi. Terapeuci rodzinni pomagają rozwiązywać konflikty, uczą żyć w rodzinie tak, aby wszyscy czuli się dobrze.

Najwięcej problemów rozwiązuje terapia poznawczo-behawioralna. Wykorzystywana jest w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego jak depresja i lęki. Terapia zmienia nastawienie pacjenta do trudnych relacji i codziennych emocji.

Psychoterapia i inne formy leczenia

Rozumiejąc, na czym polega psychoterapia w leczeniu zaburzeń psychicznych łatwiej zrozumieć też, że nie zawsze jest ona wystarczająca. W przypadku zaburzeń osobowości czy odżywiania skuteczność terapii zależy od leczenia farmakologicznego, z którego nie można rezygnować. W przypadkach niewymagających dodatkowych środków leczniczych, psychoterapia może być jedyną, bardzo skuteczną formą leczenia.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie