Jakie są pierwsze objawy bezdechu sennego?

Mateusz Nowak
29.11.2024

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to poważne schorzenie, które bardzo często bywa lekceważone. Powstaje w wyniku zwiotczenia mięśni podniebienia miękkiego i tylnej ściany gardła. Objawia się głośnym i nieregularnym chrapaniem oraz przerwami w przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Jak rozpoznać bezdech i wprowadzić skuteczne leczenie? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Dzienne i nocne objawy bezdechu sennego

Rozpoznanie objawów bezdechu sennego może być kłopotliwe, ponieważ nikt nie jest w stanie policzyć przerw w oddychaniu w trakcie snu. Natomiast głośne, przerywane chrapanie powinno skłonić do wizyty u lekarza laryngologa, który wykona odpowiednie badania. Oczywiście jest jeszcze kilka charakterystycznych następstw schorzenia, którymi warto się zainteresować. To m.in. wybudzanie się w trakcie snu, nocna nadpotliwość, uczucie lęku oraz częste oddawanie moczu w nocy. Oprócz tego objawy bezdechu sennego mogą być widoczne w ciągu dnia. Osoba, która  jest niewyspana ma problemy z koncentracją, czuje ciągłe zmęczenie i senność oraz drażliwość. Czasami pojawiają się uporczywe bóle głowy, które wpływają negatywnie na samopoczucie.

Jaka jest przyczyna bezdechu sennego?

Przyczyn OBS może być wiele. Najczęściej wynika z nieprawidłowości w budowie anatomicznej strefy gardła i podniebienia (np. skrzywiona przegroda nosowa czy przerośniecie migdałków). Obturacyjny bezdech senny może powstać w następstwie: nadwagi, przyjmowania leków uspakajających, różnych chorób przewlekłych oraz stosowania używek (alkohol, papierosy). Oprócz tego sporo kobiet po menopauzie cierpi na tę przykrą dolegliwość. Również schorzenia tarczycy i ogólnie zaburzona gospodarka hormonalna często są przyczyną bezdechu sennego.

Jak leczyć OBS?

Niestety, nie ma skutecznego lekarstwa na OBS. Można jedynie stosować profilaktykę, która złagodzi objawy schorzenia. Pamiętaj o utrzymaniu odpowiedniej temperatury w sypialni (najwięcej 21 st. C.) i stwórz sobie jak najlepsze warunki do snu. Wywietrzona sypialnia, regularne godziny nocnego odpoczynku oraz unikanie spania na wznak to bardzo ważne czynniki, od których warto zacząć. Pamiętaj też o zdrowym odżywianiu i aktywności na świeżym powietrzu.

Skuteczna terapia CPAP

Jedynym sprawdzonym sposobem zwalczania bezdechu sennego jest metoda leczenia aparatem CPAP. To profesjonalne urządzenie, które w takcie snu wytarza stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Używanie CPAP nie jest skomplikowane, bo polega na założeniu sobie na twarz lub sam nos aparatu na czas snu. Już po pierwszej nocy pacjenci odczuwają znaczną poprawę. Po przebudzeniu:

  • nie czują zmęczenia i senności
  • są lepiej skoncentrowani w ciągu dnia
  • poprawa się komfort ich życia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zajrzyj na stronę: https://zaburzeniasnu.info/bezdech-senny/. Znajdziesz tam sporo informacji o bezdechu sennym i aparatach, które można kupić albo wypożyczyć. Poznasz zalety stosowania urządzenia i ceny oraz dowiesz się o możliwości częściowej refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zanim jednak podejmiesz decyzję o rozpoczęciu leczenia, umów się na badanie poligraficzne w cel określenia przebiegu snu i zaburzeń. Pokonaj objawy bezdechu sennego i popraw skutecznie swoje samopoczucie.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie