Bezpieczeństwo badania tomografii głowy: Co powinieneś wiedzieć?

Marek Szydełko
07.06.2023

Czeka Cię tomografia komputerowa głowy i zastanawiasz się, czy to jest ona bezpieczna? Warto poznać technologię wykorzystywaną przy przeprowadzaniu tego badania, aby zrozumieć, czy może ono wpłynąć na nasz organizm. W naszym artykule przedstawiamy ważne informacje na temat poziomu promieniowania, oceny ryzyka i korzyści badania, a także zastosowania technik o niskiej dawce promieniowania. 

Poziom promieniowania w badaniu tomografii głowy

Badanie tomografii komputerowej wykorzystuje promienie rentgenowskie do tworzenia szczegółowych obrazów struktur wewnętrznych ciała. To właśnie poziom promieniowania jest jednym z głównych zmartwień pacjentów. Warto jednak wiedzieć, że współczesne technologie stosowane w tomografii komputerowej zostały zoptymalizowane pod kątem minimalizacji dawki promieniowania - jego poziom podczas tego badania jest stosunkowo niski, co oznacza, że ryzyko związane z narażeniem na promieniowanie jest minimalne. Tomografii jednak nie powinno wykonywać się zbyt często - to lekarz kierujący pacjenta na badanie ocenia, czy rzeczywiście jest ono potrzebne. 

Tomografia głowy z kontrastem

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania tomografii komputerowej z kontrastem. Kontrast to substancja, która pomaga w uwidocznieniu różnic w tkankach oraz strukturach wewnętrznych organizmu. Podczas badania TK z kontrastem, pacjentowi podaje się ten środek dożylnie. Po podaniu kontrastu, substancja ta rozprowadza się we krwi pacjenta i gromadzi się w różnych tkankach i narządach, dzięki czemu obszary o zmienionej strukturze lub funkcji mogą być bardziej widoczne na obrazach. 

Badanie tomografii komputerowej z użyciem kontrastu może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi, dlatego przed jego podaniem personel medyczny przeprowadza wywiad. Wywiad ma na celu wykluczenie alergii, nietolerancji lub innych czynników ryzyka związanych z danym środkiem kontrastowym. Osoby z problemami nerek, takimi jak przewlekła niewydolność nerek, są także narażone na działanie nefrotoksyczne kontrastu. Niezależnie od tego, czy udajesz się na badanie tomografii komputerowej czy innej lokalizacji, zawsze należy przynieść aktualny wynik poziomu kreatyniny we krwi. 

Po podaniu kontrastu mogą wystąpić także takie objawy niepożądane, jak nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, czy uczucie gorąca, dlatego po badaniu zaleca się picie dużej ilości wody w celu jak najszybszego wypłukania substancji kontrastowej z organizmu. 

A może rezonans magnetyczny?

Niektórzy pacjenci zadają sobie pytanie, czy od badania tomografem komputerowym nie lepiej byłoby zrobić rezonans magnetyczny  prywatnie. Należy podkreślić, że choć same okoliczności wykonywania badań są podobne, to rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa to dwie kompletnie różne od siebie metody diagnostyczne. Rezonans magnetyczny stosuje się przede wszystkim do obrazowania tkanek miękkich, na przykład mózgu czy mięśni. Tomografia komputerowa to natomiast badanie wykonywane w celu diagnostyki złamań kości, nowotworów czy chorób płuc. W obu tych badaniach może być zalecone podanie kontrastu. Jeśli chodzi natomiast o porównanie kosztu wykonania tych badań prywatnie, rezonans magnetyczny ma ceny nieco wyższe niż tomografia komputerowa. 

Jako że nie wszystkie schorzenia mogą być diagnozowane za pomocą obu tych metod, to do lekarza prowadzącego należy wybór odpowiedniego badania, a także przeprowadzenie oceny ryzyka. Jeśli masz więc pytania i wątpliwości związane z tomografią głowy, skieruj je właśnie do swojego lekarza specjalisty. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie