Znajdź dla siebie dobrego ortodontę

Mariusz Siwko
22.11.2021

Bardzo często ludzie wychodzą niestety z założenia, że jeżeli specjalista jest dla nich nieprzyjemny lub wydaje się nie postępować profesjonalnie – to my musimy się na to godzić. Nie jest to jednak prawda. Jeżeli rozpoczynamy leczenie u ortodonty lub zabieramy do niego nasze dziecko to mamy prawo oczekiwać, że dana osoba będzie odpowiadała na wszelkie zadawane pytania i po prostu traktowała nas z szacunkiem. To normalne, że czasami trafiamy do kogoś, kto ma – naszym zdaniem – zbyt wysokie ceny lub po prostu nie spełnia naszych oczekiwań. Nie bójmy się wtedy zapisać do kogoś innego.

Ortodonta to też taki specjalista, który często towarzyszy nam przez kilka lat – albo i dłużej. Jeżeli więc od samego początku będziemy mieli przeczucie, że ta współpraca się nie układa to nie ma sensu jej kontynuować przez tyle czasu. Przed nami częste wizyty, być może założenie aparatu ortodontycznego i spore koszty – musimy mieć więc poczucie, że jesteśmy w dobrym miejscu. Pamiętaj też, że ortodonta zrozumie Twoje obawy i masz prawo pytać - czasami my sami czujemy się niekomfortowo, ale milczymy, bo nie chcemy nikogo urazić. Tak też nie można postępować, bo to do niczego nie prowadzi.

Pierwsza konsultacja – na co zwracać uwagę?

Pierwsze spotkanie z ortodontą jest bardzo ważne, bo wtedy zwykle zaczynamy tworzyć plan działania, na którym będzie opierało się całe późniejsze leczenie naszych zębów. Ortodonta tłumaczy nam, co dokładnie należałoby wykonać i ile czasu to wszystko potrwa. Pamiętajmy, że taka wizyta wcale nie jest jednoznaczna z tym, że już zgadzamy się na leczenie w danym gabinecie – dalej możemy zmienić zdanie. To jednak najlepsza okazja do tego, aby zorientować się, jak pracuje dany ortodonta i jakie ma podejście do swoich pacjentów.

To wtedy warto zadawać pytania, sprawdzać ceny i po prostu rozmawiać - szybko powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, jak czujemy się w danym gabinecie. A potem pozostaje nam już tylko podjąć decyzje, czy chcemy tam faktycznie wrócić - czy może jednak ten ortodonta nie spełnia naszych oczekiwań. Zwracajmy też uwagę na to, jak traktuje on nasze dziecko - jeżeli oczywiście to ono ma mieć zakładany aparat. Nie każdy ortodonta jest przyzwyczajony do pracy z osobami młodymi i często możemy to szybko zauważyć - wtedy warto poszukać kogoś innego.

Sprawdzaj informacje wcześniej

Obecnie prawie każdy ortodonta posiada stronę swojego gabinetu w Internecie, więc przed wizytą sprawdzaj sobie tam, jakie ma on opinie – klienci zostawiają je także na różnego rodzaju forach internetowych. A jeżeli nie jesteś w stanie w ten sposób nikogo wybrać to zawsze warto popytać wśród osób nam znajomych – ortodonta często się przydaje, więc to bardzo prawdopodobne, że ktoś już korzysta z usług osoby, którą może szczerze polecić. W Londynie również działają polscy dentyści.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.