Złamanie kości śródstopia – objawy i rehabilitacja

Krzysztof Jagielski
20.03.2017

Złamanie kości śródstopia to jedna z najczęstszych kontuzji, jakiej ulegają zawodowi sportowcy. Uraz może jednak dotknąć każdego, szczególnie osoby aktywne, uprawiające sport lub często spacerujące. Jakie są objawy złamania kości śródstopia? Jak przebiega rehabilitacja?

Czym właściwie jest złamanie kości śródstopia?

Złamanie kości śródstopia to z medycznego punktu widzenia przerwanie ciągłości kości środkowej stopy. Przyczyną jest nadwyrężenie kości w wyniku nieszczęśliwego nastąpienia np. na nierówność lub długotrwałego przeciążania podczas uprawiania jakiejś formy aktywności. W zdecydowanej większości przypadków złamaniu ulega piąta kość śródstopia – jest to typowa kontuzja w sporcie wyczynowym.

Lekarze najczęściej mają do czynienia z tzw. złamaniem Jonesa, czyli uszkodzeniem powstałym około 1,5 centymetra od zakończenia kości. Do urazu dochodzi w wyniku nieprawidłowego nastąpienia. Spotykane są także kontuzje typowo przeciążeniowe (łamie się trzon kości) oraz tzw. złamanie tenisisty, kiedy to odrywa się niewielki fragment kości.

Warto wiedzieć

Do złamania kości śródstopia może dojść w wyniku nieszczęśliwego wypadku, np. przejechania rowerem czy kołem samochodu. Czynnikiem ryzyka jest również reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy złamania kości śródstopia

Typowym objawem kontuzji jest silny ból stopy podczas chodzenia i poruszania palcami. Dolegliwość ustępuje w momencie odciążenia stopy. Urazowi zawsze towarzyszy wyraźny krwiak umiejscowiony na grzbiecie stopy lub w okolicach palców, w zależności od tego, gdzie powstało złamanie.

Wiele osób bagatelizuje te objawy i próbuje „rozchodzić” uraz, jednak ból z czasem się nasila i w końcu uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Prawidłowa diagnoza urazu następuje na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Nie pozostawia ono wątpliwości co do tego, w którym miejscu powstało złamanie. Jest to kluczowe dla podjęcia decyzji o dalszym leczeniu.

Leczenie urazu

Leczenie zależy od rodzaju urazu. Najmniej problemów sprawia złamanie tenisisty. W takiej sytuacji wystarczy chodzić w twardym obuwiu lub założyć tzw. gips marszowy. Stopa wraca do pełnej sprawności po około 6-8 tygodniach.

W przypadku złamania Jonesa niezbędne jest założenie gipsu i całkowite odciążenie stopy. Pacjent może się poruszać wyłącznie o kulach. Usztywnienie zdejmuje się po około 6 tygodniach.

Najtrudniejsze w leczeniu są złamania w wyniku przemęczenia. W takiej sytuacji zakłada się gips lub szynę, a powrót do pełnej sprawności może zająć nawet 20 tygodni. Nierzadko kość i tak się nie zrasta.

Jeśli doszło do złamania kości śródstopia z przemieszczeniem, zawsze wdraża się leczenie operacyjne. Jest ono standardowo stosowane w przypadku wyczynowych sportowców, którzy muszą mieć pewność, że kość się prawidłowo zrośnie i nie będzie utrudniać uprawiania sportu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie