Zespół jelita drażliwego: co warto o tym wiedzieć?

Andrzej Winnicki
16.04.2021

Zespół jelita drażliwego, czyli IBS, to bardzo nieprzyjemna, uciążliwa przypadłość, która może zdestabilizować życie pacjenta – zarówno na gruncie zawodowym, jak i towarzyskim. Niestety, jest to choroba nieuleczalna, o przewlekłym przebiegu. Jakie są objawy i postacie IBS? Jak rozpoznać u siebie, że przyczyną dokuczliwych problemów z układem pokarmowym może być właśnie zespół jelita drażliwego? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czym właściwie jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (inna nazwa, z którą można się spotkać, to nerwica jelit) jest przewlekłą chorobą czynnościową układu pokarmowego. Współczesna medycyna nie zna jej przyczyny, co również uniemożliwia wynalezienie skutecznego lekarstwa. Choroba jest bardzo nieprzyjemna, ponieważ powoduje poważne problemy z wypróżnianiem. W cięższych przypadkach może nawet wykluczyć pacjenta z życia społecznego.

Ciekawostką jest również fakt, iż zespół jelita drażliwego to druga co do częstotliwości występowania (po przeziębieniu) przyczyna nieobecności w pracy oraz szkole. To daje wyobrażenie, jak powszechny jest ten problem. Niewiele osób cierpiących na IBS decyduje się też na swoisty coming out i ukrywa tę chorobę przed innymi – przede wszystkim ze wstydu.

Objawy nerwicy jelit

Do najczęstszych, a jednocześnie najbardziej dokuczliwych objawów tej choroby zaliczamy:

  • Przewlekłe zaparcia
  • Biegunki
  • Nieprzyjemne uczucie ucisku w podbrzuszu (wrażenie, jakby chciało się pilnie skorzystać z toalety)
  • Uczucie sytości, nawet pomimo pustego żołądka
  • Bardzo frustrujące uczucie przelewania się treści żołądka po całym brzuchu
  • Tak zwany „owczy stolec”
  • Stolec zawierający śluz, ale bez krwi

Charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego jest również to, że u większości pacjentów wymienione objawy ustępują zaraz po wypróżnieniu.

Warto wiedzieć

Choroba często wycisza się na dłuższy czas, ale niestety ma tendencję nawrotową.

Dodatkowo należy wspomnieć, że wyróżniamy dwie postaci IBS. W pierwszej z nich pacjenci uskarżają się na zaparcia i silny ból przypominający atak kolki. Objawy te nasilają się po zjedzeniu posiłku. Druga postać natomiast powoduje trudne do kontrolowania biegunki – potrzeba natychmiastowego skorzystania z toalety pojawia się zaraz po posiłku, wstaniu z łóżka czy z krzesła po dłuższym siedzeniu np. przed komputerem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie