Zażywasz suplementy diety? Uważaj na te, których składniki mogą wywołać fotoalergię

Remigisz Szulc
25.03.2021

Z pewnością wiesz, że niektóre leki i opalanie to bardzo złe połączenie. Z tego powodu osoby, które przyjmują starsze typy antybiotyków, powinny znacząco ograniczyć aktywność na słońcu. Okazuje się jednak, że fotoalergię, czyli niepożądaną reakcję organizmu na kontakt z promieniowaniem słonecznym, mogą wywoływać także składniki popularnych suplementów diety. Na które z nich trzeba szczególnie uważać? Sprawdź w naszym poradniku.

Te składniki suplementów mogą wywołać fotoalergię

Do grupy składników najsilniej reagujących z promieniowaniem słonecznym zaliczmy przede wszystkim:

  • Arnikę górską
  • Dziurawiec
  • Nagietek
  • Mniszek lekarski
  • Dziegć
  • Arcydzięgiel

Te zioła wchodzą w skład wielu popularnych suplementów diety dostępnych w polskich aptekach, jak chociażby w preparatach na włosy, łupież, wzmacniających paznokcie, poprawiających wygląd skóry, uspokajających, łagodzących podrażnienia. Co istotne, mówimy tutaj zarówno o suplementach przyjmowanych doustnie, jak i stosowanych zewnętrznie, w tym w kosmetykach leczniczych.

Nie zapominajmy również, że fotoalergię mogą wywołać niektóre leki – nie tylko antybiotyki, ale także antydepresanty, leki hormonalne (w tym środki antykoncepcyjne), leki moczopędne, leki cukrzycowe czy preparaty dla osób chorujących na serce.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia fotoalergii?

Najlepiej byłoby unikać wychodzenia na słońce w okresie przyjmowania suplementów diety lub leków o działaniu fotoalergicznym. Wiemy jednak, że mało osób mogłoby sobie na to pozwolić. Dlatego jeśli nie masz wyjścia i musisz spacerować w okresie największej aktywności promieniowania słonecznego, to stosuj się do kilku zasad.

Po pierwsze: krem z wysokim filtrem. Używaj go zawsze, gdy zażywasz suplementy zawierające wymienione składniki i planujesz wyjść z domu – nawet jeśli słońce jest za chmurami (nie zatrzymują one w 100% promieniowania UV). Krem powinien mieć filtr około 50 SPF. Pamiętaj także o zakładaniu kapelusza lub czapki i staraj się zakrywać jak największą powierzchnię skóry.

Po drugie: gdy już wystąpi u Ciebie fotoalergia, złagodź jej objawy zwykłym wapnem lub środkami antyhistaminowymi (dostępne bez recepty w każdej aptece). Oczywiście przed zażyciem takiego środka przeczytaj ulotkę i sprawdź, czy można go przyjmować razem z suplementem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie