Zapalenie ślinianek: przyczyny, objawy i leczenie

Mariusz Siwko
01.03.2021

Zapalenie ślinianek jest nieprzyjemną i bolesną dolegliwością, która dotyka ludzi w każdym wieku, bez względu na rasę, płeć i warunki życiowe. Chorobę wywołują zarówno bakterie, jak i wirusy. Trudno ją przegapić z uwagi na towarzyszące jej dolegliwości bólowe. Jak jednak rozpoznać, że faktycznie mamy do czynienia z zapaleniem ślinianek? Jakie są przyczyny tej choroby i jak ją leczyć? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Przyczyny zapalenia ślinianek

Zapalenie ślinianek może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe. W tym pierwszym przypadku najczęściej dochodzi do kontaktu patogenu z jamą ustną, na przykład w wyniku włożenia do buzi brudnego palca. Znacznie rzadziej jest to efekt zarażenia się chorobą kociego pazura, gruźlicą czy promienicą. Bakteryjne zapalenie ślinianek obserwuje się również w przebiegu kamicy ślinianek, kiedy to stojąca ślina staje się pożywką dla bakterii.

Jeśli natomiast chodzi o wirusowe zapalenie ślinianek, to zdecydowanie najczęściej obserwuje się je u osób chorych na świnkę. W grę może wchodzić także zarażenie się wirusem cytomegalii lub wirusem grypy. 

Warto wiedzieć

Zapalenie ślinianek rozróżniamy na pierwotne (choroba od początku rozwija się w śliniankach) lub wtórne (jest konsekwencją innej choroby, jak chociażby wspomniana świnka).

Zapalenie ślinianek może mieć przebieg ostry (towarzyszą mu silne dolegliwości bólowe, które pojawiają się nagle), jak i przewlekły (rzadziej dochodzi do zaostrzenia, ból jest znośny, ale frustrujący).

Objawy zapalenia ślinianek

Podstawowym objawem jest ból pojawiający się w okolicy gruczołu, któremu zwykle towarzyszy nieprzyjemne pieczenie. Ślinianka jest powiększona, tkliwa, ma się wrażenie powstania sporego obrzęku. W rzadszych i cięższych przypadkach może wystąpić także szczękościsk lub porażenie części twarzy. Chory ma trudności z jedzeniem, piciem, pojawia się zaczerwienienie i wyczuwalne ciepło skóry nad gruczołem.

Leczenie

Leczenie zapalenia ślinianek jest uwarunkowane tym, co wywołało chorobę. Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem wtórnym, to w pierwszej kolejności trzeba wyeliminować główne schorzenie, jak na przykład świnkę. W przypadku zakażenia bakteryjnego włączana jest antybiotykoterapia.

W sytuacji, gdy w przebiegu zapalenia ślinianek tworzy się ropień, konieczne jest jego nacięcie oraz założenie sączka, co pozwoli swobodnie wypłynąć ropnej zawartości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie