To choroba typowo kojarzona z małymi dziećmi, ale warto wiedzieć, że zapadają na nią także osoby dorosłe. Zapalenie migdałków ma dość nieprzyjemny przebieg, dlatego gdy tylko wystąpią pierwsze objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego. Sprawdź, jak leczyć zapalenie migdałków i skąd w ogóle bierze się ta choroba.
Migdałki to niewielkie twory o długości około 2 centymetrów, które występują po bokach ludzkiego gardła. Jest ich kilka rodzajów: migdałek gardłowy (czyli tzw. trzeci migdałek), językowy, migdałki trąbkowe oraz pojedyncze migdałki zlokalizowane w tylnej części gardła. Wspólnie tworzą tzw. pierścień ochronny Waldereya.
Zadaniem migdałków jest alarmowanie układu immunologicznego o zbliżającym się zagrożeniu. To właśnie te niewielkie twory stanowią często pierwszą barierę ochronną przed wirusami i bakteriami przenoszonymi drogą kropelkową. Prowadzi to do reakcji zapalnej i zakażenia, co nazywamy właśnie zapaleniem migdałków.
Migdałki mają kontakt z bakteriami i wirusami niemal bez przerwy, dlatego do zapalenia dochodzi tylko w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej wina leży po stronie obniżonej odporności, a także spożywania bardzo zimnych produktów, jak lody czy napoje. Stwarza to idealne warunki do namnażania się bakterii i wirusów, co skutkuje zapaleniem migdałków.
W przypadku małych dzieci zapalenie migdałków najczęściej jest konsekwencją zakażenia wirusowego. Z kolei u dzieci starszych, młodzieży i dorosłych, za infekcję zwykle odpowiadają bakterie.
Warto wiedzieć
Ostre zapalenie migdałków ma osobną nazwę – to po prostu angina.
Najbardziej charakterystycznym objawem ostrego zapalenia migdałków jest bardzo silny ból gardła, który promieniuje aż do uszu i nasila się w czasie przełykania. Pojawia się również wysoka gorączka, osłabienie organizmu i ogólne rozbicie – stan ten może przypominać grypę. Jeśli migdałki są powiększone i zaczerwienione, mówimy o anginie czerwonej, jeśli nalot jest żółto-białawy, mamy do czynienia z anginą białą.
Z kolei przewlekłe zapalenie migdałków jest trudniejsze w rozpoznaniu, ponieważ ból gardła jest mniej intensywny. Charakterystycznym objawem jest natomiast nieprzyjemny zapach z ust i uczucie przeszkody w gardle. Czasami pojawia się stan podgorączkowy.
Ostre zapalenie migdałków, czyli anginę, najczęściej leczy się antybiotykiem. Jeśli jednak źródłem infekcji są wirusy, lekarz przepisze środki przeciwbólowe (najczęściej paracetamol) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Terapia anginy trwa około 2 tygodnie. W tym czasie chory nie może wychodzić z domu, ponieważ choroba jest zaraźliwa.
W przypadku przewlekłego zapalenia migdałków, ze strony lekarza może się pojawić sugestia tonsillektomii, czyli operacyjnego usunięcia migdałków. Jest to szczególnie wskazane, gdy angina nawraca przynajmniej 3 razy w ciągu roku, gdy utrzymuje się przykry zapach z ust pacjenta oraz gdy towarzyszą mu stałe problemy z przełykaniem spowodowane przerostem migdałków.