Zakażenie rotawirusami u małego dziecka

Mateusz Nowak
30.08.2022

Rotawirusy to patogeny chorobotwórcze bytujące w ludzkim środowisku. Zwykle nie są groźne dla osób dorosłych, natomiast mogą spowodować spustoszenie w organizmie dziecka. Obecnie dysponujemy już szczepieniami przeciwko rotawirusom, natomiast wciąż nie wszyscy rodzice decydują się na zapewnienie takiej ochrony dziecku. Warto zatem wiedzieć, jakie są konsekwencje zakażenia rotawirusami.

Gwałtowny przebieg zakażenia

Rotawirusy namnażają się w komórkach nabłonka jelita cienkiego i prowadzą do ich uszkodzenia. Objawy zakażanie zwykle występują po około 48 godzinach, a przebieg choroby może być bardzo gwałtowny, zwłaszcza u małego dziecka (najczęściej chorują niemowlęta i dzieci do 2. roku życia).

Podstawowym objawem zakażenia rotawirusami jest biegunka. Dziecko może oddawać wodnisty stolec nawet kilkanaście razy na dobę, co w krótkim czasie może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Zakażenie tak wymęcza organizm, że dziecko leje się przez ręce, nie chce przyjmować jedzenia i płynów, płacze, nie może zasnąć. Częstym objawem towarzyszącym jest bardzo wysoka gorączka, nawet przekraczająca 39 stopni. U niektórych dzieci obserwuje się wymioty oraz objawy typowe dla infekcji górnych dróg oddechowych.

Leczenie zakażenia

Niestety, medycyna nie dysponuje żadnymi lekami skutecznymi w przebiegu tej choroby. Można jedynie podawać dziecku probiotyki, aby odbudować jego florę bakteryjną. Najważniejsze jest natomiast leczenie objawowe, czyli zbijanie temperatury oraz niedopuszczanie do odwodnienia organizmu.

Małe dzieci karmione piersią powinny być jak najczęściej przystawiane. Starszym „wmuszamy” picie oraz jedzenie płynnych pokarmów. Objawy powinny ustąpić po około 7-10 dniach, jednak i tak zaleca się wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

W cięższych przypadkach przebiegu zakażenia rotawirusami konieczna może być hospitalizacja dziecka, która jest szczególnie wskazana u niemowląt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie