Zachowanie się w czasie alarmu i jazdy do pożaru

Antoni Kwapisz
21.05.2015

Strażak przybywający na alarm powinien przede wszystkim wypełnić obowiązki wiążące się z zajmowaną w sekcji funkcją. Pierwszy przybywający do strażnicy strażak otwiera i zabezpiecza przed zatrzaśnięciem się bramę garażu, a w porze nocnej zapala światła w strażnicy oraz na zewnątrz, po czym wkłada ubranie ochronne i uzbrojenie osobiste. Do czasu przybycia dowódcy kieruje on czynnościami przygotowawczymi do wyjazdu, przydziela funkcje kolejno przybywającym strażakom.

Kierowca uruchamia samochód a dowódca, po przybyciu do strażnicy, odbiera krótki raport od strażaka kierującego przygotowaniami o gotowości ludzi i sprzętu do wyjazdu. Na rozkaz: „Na wóz" strażacy w określonym porządku zajmują miejsca w samochodzie. Dowódca sekcji nawiązuje łączność radiową ze stanowiskiem kierowania w celu otrzymania adresu pożaru. Przodownik roty I po zajęciu przez załogę miejsc podaje dowódcy hasło „GOTOWE", co oznacza zamknięcie drzwi samochodu. Dowódca sekcji podaje kierowcy adres i drogę dojazdu, a następnie hasło „ODJAZD". Dowódca sekcji przez cały czas jazdy utrzymuje łączność radiową ze stanowiskiem kierowania oraz analizuje otrzymywane dane i własne wiadomości o palącym się obiekcie. Załoga w czasie jazdy do pożaru zachowuje bezwzględny spokój, nie prowadząc zbędnych rozmów. Rota I z otrzymanych od dowódcy danych przygotowuje się do prowadzenia rozpoznania ogniowego, rota II analizuje możliwości zaopatrzenia wodnego, wynikające ze znajomości terenu akcji. Po przybyciu na miejsce akcji dowódca określa kierowcy miejsce ustawienia samochodu i podaje komendę „STÓJ", po której następuje zatrzymanie pojazdu. Dowódca zgłasza drogą radiową do stanowiska kierowania przybycie na miejsce akcji.

Zatrzymanie samochodu powinno gwarantować jego bezpieczeństwo, swobodę rozwinięcia sekcji, możliwość korzystania innym użytkownikom z przejezdności dróg i innych miejsc. Na komendę dowódcy „Z WOZU" załoga wysiada z samochodu i ustawia się za wozem twarzą w kierunku pożaru (chyba, że dowódca określi inne miejsce zbiórki).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie