Zaburzenia erekcji dotyczy ok. 5- 10% mężczyzn i są związane z ogólnym stanem zdrowia. Mogą być objawem chorób układu krążenia, co wiąże się ze sporym ryzykiem zgonu. Dlatego zamiast sięgać po leki na potencję zacznij traktować swój organizm tak dobrze jak swój samochód i zrób mu solidny przegląd.
Lekarz zapyta o styl życia, aktywność fizyczną, przebyte choroby. Zła dieta, brak aktywności fizycznej i ciągły stres może przyczynić się do zaburzeń erekcji. Także choroby np. cukrzyca, nadciśnienie, zespół metaboliczny czy zaburzenia hormonalne mają ogromne znaczenie. Przyczyną i jednocześnie wynikiem zaburzeń erekcji może być depresja czy stany lękowe. Wtedy należy skonsultować się z psychiatrą. Wywiad powinien dotyczyć również przyjmowanych leków. Niektóre z nich np. antydepresanty, leki antyhistaminowe, analgetyki, diuretyki, leki obniżające ciśnienie krwi, chemioterapeutyki, leki hormonalne mogą mieć wpływ na erekcję. Należy także uwzględnić jakość życia seksualnego pacjenta.
Badania laboratoryjne należy dobrać indywidualnie do każdego przypadku. Najważniejsze z nich to:
Badania obrazowe dodatkowo wskazane są dla pacjentów z pierwotnymi lub naczyniopochodnymi zaburzeniami erekcji, pourazowymi zaburzeniami wzwodu, złożonymi zaburzeniami hormonalnymi, psychiatrycznymi oraz dla pacjentów z wrodzonymi wadami anatomicznymi prącia. Do badań tych należą:
Po wykonaniu wybranych badań lekarz zdecyduje o formie leczenia. Najczęściej w terapii zaburzeń erekcji stosuje się leki zawierające substancję czynną sildenafil takie jak Mensil lek, Falsigra, Makson. Działa po 30 – 60 minutach a średni czas trwania erekcji po jego podaniu wynosi 25 min. Sildenafil jest stosowany także w leczeniu osób z nadciśnieniem płucnym.
Artykuł partnera.