Wysypka alergiczna u dziecka: jak ją rozpoznać? Jak ulżyć maluchowi?

Maciej Piwowski
30.03.2021

Gdy na ciele dziecka pojawia się wysypka, większość rodziców wpada w popłoch, a przynajmniej czuje poważne zaniepokojenie. Problemem w tym przypadku jest to, że wysypka może mieć najróżniejsze przyczyny – od tych zupełnie błahych, po bardzo poważne, jak np. ospa czy odra (w przypadku nieszczepionych dzieci). Zdecydowanie najczęściej mamy jednak do czynienia z wysypką alergiczną, czyli spowodowaną kontaktem z jakimś alergenem, np. w pożywieniu. Jak rozpoznać taką wysypkę? Czy trzeba ją jakoś leczyć? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Co wywołuje wysypkę alergiczną?

Możliwości jest mnóstwo. Najczęściej wysypkę alergiczną u dziecka powoduje kontakt z alergenem zawartym w pożywieniu. Co ciekawe, może to być tylko epizod, co zdarza się zwłaszcza u maluszków karmionych piersią. Wysypka może być np. efektem zjedzenia przez mamę czegoś ostrego, co spowodowało zmianę składu mleka.

Z drugiej strony wysypkę alergiczną u dziecka może wywołać każdy dowolny alergen. Najczęściej są to:

  • Odchody roztoczy kurzu domowego
  • Zwierzęcia sierść
  • Białka zawarte w ślinie kota
  • Pyłki roślinne
  • Substancje chemiczne w kosmetykach

Jak rozpoznać wysypkę alergiczną?

Typowe dla tego rodzaju wysypki jest to, że na skórze dziecka pojawiają się stosunkowo niewielkie dermatozy, przypominające zwykłą pokrzywkę. Krostki nie zawierają jednak płynu surowiczego, nie emitują przykrego zapachu – są za to swędzące. Nie należy pozwalać dziecku na drapanie, ponieważ może to doprowadzić do poranienia skóry. Wysypka alergiczna z reguły pojawia się na rączkach i tułowiu, rzadziej na buzi.

Warto wiedzieć

Czasami, zwłaszcza w przypadku ostrej reakcji alergicznej, wysypka może zająć znaczną część ciała, włącznie z buzią i mieć postać dużych, płaskich bąbli.

Co robić?

Najprostsza rada: przeczekać. Wysypka alergiczna nie wymaga jakiegoś szczególnego leczenia, choć dla świętego spokoju warto się pokazać z dzieckiem u lekarza, by wykluczyć np. różyczkę. Przede wszystkim trzeba też usunąć alergen, który wywołał taką reakcję organizmu – pomocna może być np. zmiana mleka modyfikowanego na przeznaczone dla alergików. Zmiany skórne można natomiast smarować maściami łagodzącymi świąd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie