Wypadają Ci włosy? Przeczytaj, zanim wydasz fortunę na „cudowne” leki!

Antoni Kwapisz
18.06.2018

Wypadanie włosów to zupełnie normalne zjawisko. Przeciętny człowiek każdego dnia traci około 100 kosmyków, które muszą zrobić miejsce dla nowych włosków. Wynika to z tzw. cyklu życia włosa, który zamyka się w maksymalnie 7 latach. Jeśli jednak na Twojej głowie jest coraz mniej kosmyków i obserwujesz u siebie typowe objawy łysienia, nie możesz tego bagatelizować.

Zacznij od wizyty u dermatologa

Wzmożone wypadanie włosów może mieć mnóstwo przyczyn. Nie warto zgadywać – lepiej od razu udać się do specjalisty. Dermatolog przeprowadzi z Tobą kompleksowy wywiad. Zapyta o ewentualną zmianę diety czy kosmetyków, co mogło spowodować taką reakcję organizmu. Będą go również interesować Twoje nawyki higieniczne. Wypadanie włosów może być także spowodowane stresem, przeżyciem traumy, porodem, może być jednak uwarunkowane genetycznie.

Wizyta u trychologa

Trycholog, w odróżnieniu od dermatologa, specjalizuje się tylko w chorobach włosów i skóry głowy. Dostęp do takich ekspertów jest niestety dość utrudniony. Jeśli Cię na to stać, skorzystaj z prywatnej porady – trycholodzy pracują m.in. w klinikach estetycznych i w niektórych salonach kosmetologicznych.

Badanie trychologiczne da odpowiedź na pytanie, co destabilizuje cykl życia Twoich włosów. Specjalista oceni, czy kosmyki nie są uszkodzone, czy skóra głowy jest w prawidłowej kondycji, szczególną uwagę zwróci też na stan mieszków włosowych. Takie badanie jest bezbolesne, a daje ogromną wiedzę na temat faktycznych przyczyn wypadania włosów.

Wizyta u kosmetologa

Jeśli okaże się, że Twój problem nie ma podłoża chorobowego i genetycznego, a jest związany jedynie z osłabieniem włosów (skutek stresu, złej diety, nieprawidłowej pielęgnacji), pomocy możesz poszukać w gabinecie kosmetologicznym.

Specjalista z pewnością doradzi Ci wybór odpowiednich kosmetyków, a także zaproponuje cykl zabiegów mających na celu intensywne odżywienie mieszków włosowych. Standardowym zabiegiem jest peeling skóry głowy – usunięcie martwego naskórka niweluje efekt przetłuszczania się skalpu, a tym pozwala pozbyć się łupieżu i zahamować wypadanie włosów.

Najważniejsze zadanie stoi jednak przed Tobą. Pamiętaj, że ludzkie włosy reagują na nawet pozornie nieistotne zmiany w Twoim życiu. Dlatego koniecznie ułóż zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce, stosuj się do zaleceń kosmetologa w kwestii pielęgnacji kosmyków i skóry głowy, regularnie masuj skalp, uprawiaj sport, staraj się również unikać sytuacji stresowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie