Wizyta dziecka u stomatologa

Maciej Piwowski
19.11.2021

Bycie rodzicem to na pewno trudne zadanie i bardzo często martwimy się, że nie wszystko po prostu zrobimy dobrze. Nie wiemy na przykład, gdzie dokładnie musimy zabrać nasze dziecko, aby cały czas mieć pod kontrolą jego stan zdrowia. Na pewno w młodym wieku warto zaprowadzić je na wizytę do stomatologa – dzięki temu zyskamy pewność, iż jego zęby rozwijają się prawidłowo i nie są konieczne żadne dodatkowe działania. A jeżeli okaże się, że przydałby się na przykład specjalny aparat ortodontyczny – wtedy możemy po prostu szybko zapisać nasze dziecko na taką wizytę.

Oczywiste jest, że spotkanie ze stomatologiem nie będzie dla naszego dziecka łatwe - jest to jednak obca osoba, która dodatkowo chce zajrzeć nam do jamy ustnej. Młody człowiek nie jest jeszcze aż tak przyzwyczajony do kontaktów z innymi ludźmi, więc to naszym zadaniem jest przekonanie go, iż zupełnie nic mu nie grozi. Jak to zrobić? Istnieje kilka sposobów na ułatwienie sobie tego zadania.

Pokaż, że Ty też chodzisz do stomatologa

Dobrym pomysłem może być zabranie dziecka na naszą wizytę u stomatologa - jeżeli oczywiście specjalista wyrazi zgodę na takie rozwiązanie. Nie możemy też pozostawić takiego dziecka bez opieki, bo jest to miejsce pracy stomatologa i znajduje się tam również sporo ostrych przedmiotów, które mogą stać się niebezpieczne w rękach młodej osoby. Podczas, gdy my jesteśmy na fotelu stomatologa – niech naszym dzieckiem zajmie się po prostu partner lub partnerka. Swobodna atmosfera i brak oznak jakichkolwiek problemów na pewno przekona naszego syna lub córkę, że taka wizyta to nic strasznego.

Wytłumacz, dlaczego nie można unikać takich wizyt

Rodzice często zapominają też o tym, że dzieci chcą przede wszystkim usłyszeć od nas prawdę. Jeżeli będziemy kłamać przed wizytą u stomatologa i zabierzemy je do gabinetu bez uprzedzenia – w ten sposób możemy tylko zrazić dziecko do jakiegokolwiek leczenia zębów w kolejnych lata jego życia. Nie możemy ich do niczego zmuszać - ale możemy je po prostu przekonać. W jaki sposób? Chociażby tłumacząc im bardzo szczegółowo, jak wyglądają takie wizyty. My przecież mamy już doświadczenie w tej kwestii, więc raczej wiemy, czego się spodziewać.

Dziecko chętnie wysłucha naszych historii i być może samo w końcu uzna, że chce mieć przecież zdrowe zęby. Dzieci są w stanie naprawdę dużo zrozumieć, ale musimy poświęcić trochę czasu, aby niektóre rzeczy im po prostu dobrze wytłumaczyć. Warto zrobić co w naszej mocy, aby stomatolog kojarzył im się dobrze – albo aby był przynajmniej przykrą koniecznością. Nie musimy go lubić - ale czasem po prostu musimy się do niego wybrać.

Za marketing medyczny odpowiada Simpliteca.com.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.