Walka z bólem – sprawdzone sposoby

Remigisz Szulc
12.02.2018

Ból dosięga każdego. Czasami jest ciągły, innym razem tępy, nawracający, ale zawsze mocno doskwiera i burzy komfort życia. Boląca głowa, ząb czy mięśnie, potrafią skutecznie popsuć nastrój i wpłynąć negatywnie na ogólne samopoczucie.

Jak to jest z Twoim bólem? Często masz migreny, borykasz się z bólami mięśniowo-stawowymi, a może Twoje miesiączki są mocno uciążliwe? Trudno znaleźć odpowiedni środek przeciwbólowy, który byłby nie tylko skuteczny, ale też nie siał dużego spustoszenia w organizmie. Zanim zażyjesz dawkę konkretnego leku, spróbuj w inny sposób uśmierzyć ból, domowymi sposobami, które jednak rzadko są skuteczne na dłużej.

Jeśli nie jest to ból silny lub doskwiera Ci napięciowy ból głowy, wystarczy wyjść na krótki spacer lub po prostu położyć się i odpocząć. Drugim sposobem są ziołowe herbatki uspakajające, sporządzone na bazie rumianku, kozłka lekarskiego czy mięty pieprzowej. Masaż skroni ruchami okrężnymi od środka czoła także czasami pomaga w uporaniu się z bólem. Gorzej jest z bólem zęba, którego ból często jest silny i trudno go uśmierzyć. Najbardziej w tym przypadku pomoże jednak dentysta. Uporczywe i trudne do uśmierzenia są też bóle mięśni. Oczywiście, podstawą jest leczenie zapobiegawcze i profilaktyczne – masaże, rehabilitacja, dużo ruchu itd.

Często źródłem bólu są różnego typu zapalenia. Czym ono jest? To po prostu obronna reakcja organizmu na bodźce uszkadzające jego tkanki. Często towarzyszy mu obok bólu obrzęk wywołany przesączaniem się płynu z naczyń krwionośnych do tkanek. Natomiast zaczerwienie i uczucie ciepła w różnych miejscach, gdzie toczy się stan zapalny, spowodowane jest zwiększonym przepływem krwi w tym obszarze. Organizm dąży w ten sposób do przeprowadzenia sposobów gojenia i naprawy uszkodzonych tkanek.

Oczywiście tak samo, jak w przypadku bólu nie zapalnego, tak i tutaj, należy dążyć do leczenia przyczyny takiego stanu. Przychodzi jednak moment, że ból pojawia się znienacka i trzeba sobie pomóc natychmiast, wspierając się środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Pomocne mogą okazać się wtedy leki przeciwbólowe, takie jak Dexak, zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa skutecznie i szybko oraz eliminuje gorączkę. Badania wykazały, że optymalne działanie leku następuje w 30. minucie od zażycia. W przypadku silnego bólu należy przyjąć lek na pusty żołądek, aby przyspieszyć jego działanie. Leki tego typu należy zażywać mniej więcej co 8. godzin, co najmniej pół godziny przed posiłkiem. Nie można stosować ich ciągle, przez długi okres.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie