Trzy objawy raka płuc, które mogą przypominać zwykłe przeziębienie

Andrzej Winnicki
18.02.2025

Rak płuc to jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. Wysoka śmiertelność ma związek przede wszystkim z późną wykrywalnością raka, co jest konsekwencją długotrwałego lekceważenia objawów. Są trzy symptomy alarmowe, które niestety wiele osób bagatelizuje, zrzucając je na karb na przykład zwykłego przeziębienia. O jakich objawach mowa?

Kaszel, który utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni

To bardzo niepokojący objaw, który może wskazywać na szereg poważnych chorób, w tym nowotwór płuc czy Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Zwróć uwagę na to, czy kaszel ten nie ma charakteru napadowego – w takim przypadku może być objawem astmy.

Odkrztuszanie krwi

Jeśli regularnie odkrztuszasz tzw. plwocinę, czyli wydzielinę z płuc, która w dodatku zawiera ślady krwi, to nie masz nad czym myśleć: pilnie udaj się do lekarza!

Chrypka i przewlekłe zmęczenie

Chrypiący głos, który nie ma związku z aktywną infekcją gardła, a o tego ciągłe uczucie zmęczenia, również mogą być jednym z symptomów nowotworu płuc.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Pamiętaj, że objawy te nie muszą występować jednocześnie i mogą mieć różne nasilenie. Ważne jest przy tym to, czy znajdujesz się w grupie ryzyka tego nowotworu (palacze wyrobów tytoniowych, obciążenie genetyczne, praca w warunkach wysokiego zanieczyszczenia powietrza).

Inne niepokojące objawy raka płuc

Poza wymienionymi symptomami, rak płuc może dawać także szereg innych objawów, takich jak:

  • Ból w klatce piersiowej podczas kaszlu lub oddychania;
  • Uporczywa duszność;
  • Brak energii i utrata apetytu;
  • Niewyjaśniona utrata wagi.

Rak płuc to bardzo poważny problem zdrowotny w Polsce

Tylko w 2022 roku w Polsce odnotowano 20 726 nowych przypadków raka płuc, z czego 12 278 dotyczyło mężczyzn, a 8 448 kobiet. Zauważalnie rośnie więc liczba chorych wśród kobiet – wzrost ten od 2000 roku wynosi aż 95% (w tym samym czasie wśród mężczyzn liczba przypadków raka płuc zmniejszyła się o 22%).

Rak płuc pozostaje najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn i drugim najczęściej występującym u kobiet, zaraz po raku piersi. Prognozy wskazują, że do 2025 roku liczba zachorowań może przekroczyć 23,5 tysiąca rocznie. Co gorsza, większość przypadków raka płuc diagnozuje się w zaawansowanym stadium, a pięcioletnia przeżywalność wynosi zaledwie 10-15%, co jest wynikiem poniżej średniej europejskiej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie