Termin przydatności kremów do pielęgnacji cery: to musisz wiedzieć!

Piotr Kowalczyk
15.09.2020

Wizyta w gabinecie kosmetologicznym jest tylko jedną z form dbania o zdrowy wygląd cery. Znacznie szersze pole do popisu mamy we własnej łazience. Każdy, również mężczyźni, powinien stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, w tym kremy do cery. Dobiera się je w zależności od wieku, rodzaju cery (tłusta, sucha, mieszana) oraz ewentualnych problemów dermatologicznych czy estetycznych. Warto przy tym wiedzieć, że kremy do pielęgnacji cery nie są wieczne i również mają termin przydatności, czego nie wolno bagatelizować. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.

12 miesięcy od otwarcia? Mało prawdopodobne…

Producenci kremów najczęściej podają na opakowaniu, że produkt nadaje się do użycia w ciągu 12 miesięcy od otwarcia. Warto jednak traktować tę informację z przymrużeniem oka. Jeśli faktycznie miałoby się okazać, że krem wytrzyma tak długo, to pewne jest, że zawiera on mnóstwo konserwantów, a więc siłą rzeczy nie jest zalecany do codziennej pielęgnacji cery. Dobre kremy, zwłaszcza ekologiczne, są zdatne do użycia maksymalnie przez pół roku od otwarcia opakowania.

Po czym poznać, że krem nie nadaje się już do użycia?

Najbardziej charakterystycznym objawem zużycia się kremu i tym samym konieczności jego wyrzucenia, jest rozwarstwiająca się struktura. Jeśli na powierzchni kremu zauważasz płyn, a gęsta maź stała się twarda, nie chce się wchłaniać, trudno się ją rozprowadza po skórze, to nie ma wyjścia – taki kosmetyk musi od razu wylądować w koszu. Nie ważne, ile kosztował!

Innym sygnałem świadczącym o przeterminowaniu się kremu jest nieprzyjemny lub wyraźnie zmieniony zapach. Możesz także zauważyć zmienioną barwę. Każda z tych obserwacji musi skłonić Cię do pozbycia się kosmetyku i zakupu nowego. Nie ma tutaj znaczenia, że producent deklaruje 12-miesięczną przydatność, a minęło dopiero np. 9 miesięcy od otwarcia.

Pamiętaj!

Stosowanie ewidentnie przeterminowanego kremu do pielęgnacji cery jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do silnej reakcji alergicznej czy podrażnienia skóry.

Podstawa to prawidłowe przechowywanie

Kupując nowy krem koniecznie zwróć uwagę na to, w jakich warunkach go przechowujesz. Od razu podkreślmy, że łazienka nie jest najlepszym miejscem z uwagi na panującą w niej wysoką wilgotność oraz podwyższoną temperaturę. Znacznie lepiej nadaje się do tego np. chłodna sypialnia. Krem nie może też być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jeśli zużywasz stosunkowo małe ilości kremu do pielęgnacji cery, to rozsądnie będzie kupować kosmetyki w mniejszych opakowaniach – może i są droższe, ale przynajmniej nie będziesz ich wyrzucać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie