Współcześnie terapie neurologiczne obejmują bardzo szeroki zakres działań. Dostępne są zarówno nowoczesne, prywatne ośrodki, które proponują nowatorskie metody leczenia, jak również kompleksowe turnusy rehabilitacyjne. Dobór odpowiednich metod zależy od lekarza, warto jednak pytań o rozwiązania jak najbardziej nowoczesne. Dla pacjentów bardzo pomocna jest także fizjoterapia, które wspiera powrót do zdrowia po urazach, a także przebiegu chorób neurologicznych. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.
1. Terapie neurologiczne – co to jest?
2. Na czym polega rehabilitacja neurologiczna?
3. Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja neurologiczna?
4. Jakie są efekty rehabilitacji neurologicznej?
Rehabilitacja neurologiczna to proces, którego głównym celem jest poprawienie funkcjonowania konkretnej osoby w ramach społeczeństwa. Rehabilitację neurologiczną prowadzi się zwłaszcza w przypadku urazów i ostrych chorób. Ten dział terapii pełni bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o powrót do sprawności fizycznej i umysłowej. Terapia neurologiczna stosowana jest także po leczeniu operacyjnym dyskopatii, urazach rdzenia kręgowego, chorobą Parkinsona także w wyniku konsekwencji związanych z innymi chorobami neurologicznymi. Terapie neurologiczne obejmują także działania, które podejmuje logopeda, a także logopeda dziecięcy. Zakres czynności obejmuje chociażby ćwiczenia dla dzieci z afazją czy ćwiczenia logopedyczne dla pacjentów po udarze i innych chorobach neurologicznych.
Terapia neurologiczna powinna zaczynać się nawet jeden dzień po wystąpieniu urazu, o ile oczywiście jest to możliwe. W ramach rehabilitacji neurologicznej wykonywane jest wiele różnych zabiegów, część z nich na oddziale rehabilitacji neurologicznej, a część w prywatnych ośrodkach. Jednym z nich jest mikropolaryzacja. Jest to jedna z najbardziej nowoczesnych metod, które wspierają leczenie nieprawidłowości, które mogą występować w funkcjonowaniu mózgu. Podczas zabiegu kora mózgowa pobudzana jest delikatnym prądem. Jest on wprowadzany przez jedną elektrodę, a wyprowadzany przez inną. Obie zamocowane są w wygodnym czepku. Cały zabieg jest nie tylko zupełnie bezpieczny, ale także całkowicie bezbolesny. Prąd wykorzystywany w terapii jest zbliżony do prądów, które naturalnie występują w mózgu człowieka. Zabieg można wykonywać punktowo.
Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji, w tym fizjoterapii neurologicznej, znacznie zwiększa szansę na poprawę sprawności i funkcjonowania w życiu społecznym. Terapia układu nerwowego jest podstawą w przypadku wielu różnych schorzeń. Między innymi trzeba wymienić następujące:
Jakie są efekty terapii neurologicznej? Głównym celem podjęcia rehabilitacji jest umożliwienie pacjentom powrotu do samodzielnego, w jak największym stopniu, funkcjonowania. Dzięki temu, pomimo problemów neurologicznych, pacjent pozostaje niezależny, co znacznie poprawia nie tylko jakość życia, ale także wspiera proces leczenia. Zwiększenie samodzielności jest istotne nie tylko dla pacjenta, ale także jego rodziny. Warto szukać różnych ośrodków terapii i korzystać z nowatorskich sposobów leczenia.
Artykuł partnera.