Zapalenie języka to bardzo dokuczliwa, ale na szczęście dość rzadka choroba. Wiele osób nawet o niej nie słyszało, ponieważ znacznie częściej dochodzi do innych infekcji w obrębie jamy ustnej: gardła, krtani czy dziąseł. Jakie są objawy i przyczyny zapalenia języka? Na czym polega terapia i jak długo trwa? O tym przeczytasz w naszym poradniku.
Zapalenie języka bez wątpienia należy do najbardziej dokuczliwych chorób. Powoduje silny ból i pieczenie, które nasilające się podczas mówienia i jedzenia. U niektórych pacjentów występuje zaburzenie smaku, co zniechęca do przyjmowania pokarmów i odbiera radość życia.
Zwykle pierwszym objawem choroby jest silne zaczerwienienie i obrzęk koniuszka języka (czasami także po bokach). W przypadku zakażenia bakteryjnego pojawią się owrzodzenia. Jeśli przyczyną jest infekcja grzybicza, to na powierzchni języka zauważymy biały nalot. Sam język stanie się powiększony.
Kumulacja tych objawów prowadzi do wspomnianych już dolegliwości bólowych oraz do upośledzenia funkcji kubków smakowych (w skrajnym przypadku chory w ogóle nie będzie rozpoznawać smaków). Język staje się szczególnie wrażliwy na smaki kwaśny i słony.
Pierwotne zapalenie języka (czyli inaczej „choroba sama w sobie”) może być wywołane przez różne czynniki. Najczęściej spotyka się infekcję bakteryjną, którą powodują głównie paciorkowce i gronkowce. Zdarza się tak chociażby po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków.
Kolejną przyczyną może być infekcja grzybicza, która bywa konsekwencją niskiej higieny jamy ustnej i najczęściej dotyka osoby starsze. Na zapalenie języka narażone są też osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu, mające próchnicę i choroby przyzębia oraz cierpiące na suchość w ustach.
Warto wiedzieć
Prozaiczną przyczyną choroby może być uraz mechaniczny, np. mocne przygryzienie języka podczas jedzenia czy oparzenie.
Wyróżniamy również zanikowe zapalenie języka (jego powierzchnia staje się gładka, a barwa intensywnie czerwona) oraz zapalenie wtórne, wywołane przez inne choroby, w tym cukrzycę, anemię, AIDS, awitaminozę, kiłę, celiakię czy alergię.
Przede wszystkim należy ustalić przyczynę problemu – jeśli mamy do czynienia z zapaleniem wtórnym, to w pierwszej kolejności trzeba rozprawić się z chorobą inicjującą tę przypadłość. W przypadku zapalenia pierwotnego wywołanego przez bakterie, jedyną skuteczną formą leczenia jest antybiotykoterapia. Infekcję grzybiczą leczy się środkami przeciwgrzybiczymi.
Zalecane jest również stosowanie domowych metod, które uśmierzają ból i zwiększają komfort w jamie ustnej. Należą do nich chociażby płukani z szałwii, rumianku czy sody oczyszczonej. Można także sięgać po popularne tabletki na gardło.