Terapia uzależnień

Marek Szydełko
02.09.2021

Leczenie uzależnień jest zalecane każdej osobie zmagającej się z poważnymi nałogami - niezależnie, od tego, czy jest to narkomania, alkoholizm, uzależnienie od hazardu, czy lekomania Niestety, we współczesnym świecie liczba osób uzależnionych od różnego rodzaju używek wzrasta, a co gorsze, bliscy tych osób często nie zdają sobie sprawy z tego, iż pomoc jest tuż na wyciągnięcie ręki. Najtrudniejsze dla chorego jest jednak zawsze przyznanie się przed sobą, że jest się osobą uzależnioną.

Kto powinien rozważyć skorzystanie z terapii w Iwoniczu-Zdroju i dlaczego warto zdecydować się na taki krok?

Uzależnienie to choroba

Niezależnie od tego, czy mówimy o alkoholizmie, lekomanii, czy uzależnieniu od zakupów, mówimy o poważnej jednostce chorobowej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że - jak wiele chorób - uzależnienie można skutecznie leczyć, doprowadzając do jego remisji. Taki właśnie cel ma terapia uzależnień w Iwoniczu-Zdroju. Formy terapii dobierane są zawsze do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta, a profesjonalna obsługa specjalistyczna sprawia, że pobyt w ośrodku staje się dla pacjentów tak komfortowy, jak to możliwe.

Dlaczego uzależniony potrzebuje pomocy medycznej?

W przypadku zdecydowanej większości rodzajów uzależnień, osoba chora nie zdaje sobie sprawy z sytuacji. Tymczasem poważne uzależnienie może prowadzić do sporych kłopotów finansowych (np. uzależnienie od hazardu czy zakupów), lub, co gorsza, doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia (alkoholizm, narkomania, lekomania). Nieleczone uzależnienie najprawdopodobniej będzie się pogarszać, a co za tym idzie ryzyko to z każdym tygodniem i miesiącem narasta.

Przede wszystkim diagnoza

W dzisiejszym świecie wiele osób pije alkohol, urządza sobie wypady na zakupy, czy lubi spędzać czas w świecie wirtualnym. Nie oznacza to jednak, że osoby takie są uzależnione. Wszystko zależy  od tego, ile czasu poświęcają one tego typu rozrywkom, a także od tego, jak podchodzą do świata rzeczywistego i otaczających je ludzi. Aby orzec, czy dana osoba rzeczywiście jest uzależniona, czy nie, konieczna jest konsultacja z profesjonalistą. Stanowi ona podstawę do przyjęcia do ośrodka i rozpoczęcia odpowiedniej terapii.

Na czym polega terapia uzależnień?

Wiele osób boi się skorzystać z możliwości leczenia swojego uzależnienia, sądząc mylnie, że polega ono na faszerowaniu pacjenta pigułkami do momentu, gdy nie zatraci on swojej osobowości. W rzeczywistości jednak terapia farmakologiczna stosowana jest raczej rzadko, jedynie w formie uzupełniającej podstawowe leczenie. Farmakoterapia stosowana jest przede wszystkim u osób u których uzależnienie (a konkretnie odstawienie czynnika uzależniającego) może powodować gwałtowne zmiany nastroju - depresję, lub wręcz przeciwnie, nadpobudliwość połączoną z aktami agresji. Z kolei w procesie detoksykacji pacjentom podany może zostać kompleks witamin i składników odżywczych (wit. B1, potas, magnez), mający na celu pomóc im w szybszym oczyszczeniu organizmu z resztek czynnika uzależniającego.

W większości przypadków leczenie opiera się na psychoterapii - zarówno indywidualnej, jak i grupowej - mającej być formą wsparcia dla pacjenta. Dla utrzymania zdrowia psychicznego musi on koniecznie wiedzieć, że ze swoim problemem nie jest sam. Równocześnie prowadzony jest tak zwany reprogramming - ma on na celu zaaplikowanie pacjentowi nowych, pozytywnych wzorców zachowań i postaw. Prowadzone są także wideoprezentacje i wykłady mające zmotywować pacjenta do dalszych sukcesów w walce z chorobą. Pacjenci uczeni są także, jak zminimalizować ryzyko powrotu do nałogu w przyszłości. Leczenie skoncentrowane jest na takich rozwiązaniach, które nie tylko sprawią, że pacjent będzie w stanie kontrolować swój nałóg, ale i pomogą mu rozwinąć nowe umiejętności i zainteresowania będące alternatywą do dotychczasowego stylu życia.

Należy jednak pamiętać, że w leczeniu uzależnień niebagatelną rolę ma reakcja rodziny i bliskich osób. Osoba chora powinna wiedzieć, że ma w nich wsparcie, że będą przy niej, gdy będzie tego potrzebowała. Jest to kluczowe zwłaszcza na pierwszym etapie postępowania - często bowiem nawet osoba, która jest już uświadomiona o swojej chorobie zastanawia się nad sensownością leczenia, bojąc się braku akceptacji, odrzucenia, czy stania się ciężarem dla najbliższych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie