Suplementy diety znajdziesz też w… żywności

Remigisz Szulc
08.02.2018

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale niemal na pewno codziennie przyjmujesz jakieś suplementy diety. Jak to możliwe? Produkty te są po prostu dodawane do żywności, na co zezwala prawo, a niekiedy nawet to nakazuje. W których produktach spożywczych znajdziemy suplementy? Czy ich poziom jest bezpieczny dla zdrowia? Przeczytaj.

Zatrważające wyniki badań

Producenci żywności chętnie dodają suplementy do swoich produktów, co ma przede wszystkim znaczenie marketingowe. Przeciętny Kowalski prędzej wybierze produkt, na którego opakowaniu widnieje informacja, że np. został wzbogacony o witaminę A czy C.

Problem w tym, że producenci często nie mają żadnego umiaru w „ulepszaniu” swojej żywności. Dobitnie pokazały to wyniki badań, z których wynika, że na naszym rynku notorycznie pojawiają się produkty o zbyt dużej zawartości suplementów. Dotyczy to przede wszystkim margaryn o obniżonej zawartości tłuszczu oraz produktów zbożowych, jak płatki śniadaniowe czy pieczywo.

W niektórych produktach znajdują się takie ilości suplementów, że ich spożycie w całości spowodowałoby gwałtowne przekroczenie zalecanej dziennej dawki witamin i minerałów. Jak wiadomo, nadmiar takich substancji jest nawet bardziej niebezpieczny dla organizmu niż ich niedobór.

Warto wiedzieć

Prawo zakazuje dodawania suplementów jedynie do żywności nieprzetworzonej (np. świeże mięso czy owoce) oraz napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%.

Obowiązek dodawania suplementów

W naszym kraju obowiązuje przepis, który nakłada obowiązek dodawania witaminy A i witaminy D do tzw. smarowideł, czyli tłuszczów, którymi smarujemy chleb. Mowa tutaj o wszystkich margarynach oraz o masłach o obniżonej zawartości tłuszczu. Producenci muszą także dodawać do soli jodek lub jodan potasu.

W których produktach znajdziesz najwięcej suplementów?

Na tej liście znajdują się przede wszystkim wspomniane już margaryny, a także oleje – wzbogaca się je głównie w witaminy A i E. Do soków dodawane są witaminy A, B, C i E , jak również wapń. Mąki często są uzupełniane o witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo i wapń. Mleko z kolei bywa suplementowane witaminą A, D oraz wapniem.

Po suplementy bardzo chętnie sięgają producenci słodyczy, co ma niejako przekonać rodziców do podawania słodkości swoim dzieciom. Dlatego w cukierkach i żelkach masowo stosuje się witaminę C, witaminy z grupy B, wapń czy żelazo. Z kolei w budyniu i rozpuszczalnym kakao znajdziemy magnez.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie