Piękne, zadbane i gęste włosy to jeden z największych atutów urody. Niestety, wiele osób ma poważne problemy z kosmykami, które mogą być wywołane nieprawidłową pielęgnacją, stresem, złą dietą czy chorobami skórnymi. Zamiast biec od razu do drogerii po gotowe środki, możesz zacząć od wypróbowania kosmetyków do włosów domowej roboty. Niektóre z nich są bardzo skuteczne, a proste przepisy znajdziesz w naszym artykule.
Banalnie łatwa w przygotowaniu i świetna na włosy z tendencją do przetłuszczania. Taką płukankę możesz stosować nawet co drugi dzień. Znakomicie wyreguluje ona pracę gruczołów łojowych zlokalizowanych na skórze głowy, dzięki czemu nie będzie potrzeby tak częstego mycia włosów (co też nie jest dla nich zbyt korzystne).
Do przygotowania płukanki będziesz potrzebować suszonej pokrzywy (do kupienia w każdym sklepie zielarskim). Zaparz ją, dodaj sok z połowy cytryny oraz łyżeczkę octu jabłkowego. Odstaw do wystudzenia. Po umyciu włosów spłucz pasma wywarem, a następnie letnią lub zimną wodą.
To doskonała alternatywa dla kosmetycznej odżywki. Rzeżucha zawiera składniki odżywiające włosy i skórę głowy, co może się okazać zbawienne dla osób, które mają naturalnie cienkie kosmyki lub borykają się z problemem nadmiernego wypadania pasm.
Aby przygotować wcierkę, będziesz potrzebować tylko rzeżuchy. Po prostu porządnie rozgnieć ją w dłoniach, a następnie wetrzyj we włosy. Następnie warto przykryć głowę ręcznikiem (wilgotnym). Po około kwadransie wystarczy już tylko umyć włosy ziołowym szamponem. Opcjonalnie możesz dodać rozgniecioną rzeżuchę do ulubionego szamponu, ale koniecznie bez detergentów!
To chyba najbardziej klasyczny spośród domowych kosmetyków do włosów. Siemię lniane jest bardzo bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamy E, która ma wybitne działanie kosmetyczne. Maskę z siemienia stosujemy w celu odżywienia i wzmocnienia włosów, a także nadania im naturalnego blasku.
Jak przygotować taką maskę? Będziesz potrzebować siemienia lnianego, które następnie zalewamy gorącą wodą i intensywnie mieszamy, by uzyskać konsystencję kleiku. Po ostygnięciu nałóż miksturę na włosy, delikatnie rozprowadź po pasmach (szczególnie dokładnie w okolicach skalpu) o przykryj czepkiem kosmetycznym.
Po około 20 minutach możesz spłukać maskę letnią wodą, ewentualnie z dodatkiem szamponu ziołowego. Taką maskę stosujemy tylko raz w tygodniu, by uniknąć tzw. przeproteinowania włosów.