Stan osobowy i funkcje w sekcjach, zadania i czynności funkcyjnych w sekcji.

Antoni Kwapisz
21.05.2015

Ochotnicze Straże Pożarne, w zależności od wyposażenia dzielą się na straże typu M i S.

W OSP typu M brak jest stałego środka transportu, a sprzęt gaśniczy umieszczony jest na przyczepie lub ładowany w czasie alarmu na podstawiony środek transportu. Są to jednostki lokalnego działania. 

OSP typu S wyposażone są w typowe samochody pożarnicze i przyczepy na sprzęt. Są to jednostki działające w rejonach własnych oraz pomocy wzajemnej, czyli w określonym promieniu od swoich siedzib. Sekcja jest to najmniejsza jednostka taktyczna ratowników, dysponujących odpowiednim sprzętem, zdolnych do podjęcia określonych zadań. Sekcja w OSP stanowi obsadę jednego samochodu gaśniczego lub specjalnego (w Państwowej Straży Pożarnej najmniejszą jednostką taktyczną jest zastęp).

W skład sekcji wchodzi od 2 do 10 strażaków:

  • dowódca sekcji                                             
  • przodownik I roty                               
  • pomocnik I roty
  • przodownik II roty                                
  • pomocnik U roty                                  
  • przodownik III roty
  • pomocnik III roty                                 
  • łącznik                                              
  • kierowca - mechanik lub mechanik.

W warunkach OSP przydzielenie stałych funkcji strażakom jest niemożliwe. Poszczególne funkcje, z wyjątkiem dowódcy i kierowcy - mechanika (mechanika) przydzielane są członkom OSP w miarę przybywania ich na alarm. Wyznaczenie strażakom konkretnych funkcji w sekcji, czyli tzw. podział bojowy sekcji, jest warunkiem podjęcia przez sekcję działań ratowniczo - gaśniczych. W działaniach tych obowiązuje bowiem ścisły podział zadań i czynności składających się w sumie na rozwinięcie sekcji do akcji i sprawną działalność. Na wyposażeniu OSP znajdują się samochody gaśnicze i specjalne. Samochód gaśniczy to samochód pożarniczy przystosowany do przewożenia ludzi, sprzętu pożarniczego i środków gaśniczych, przeznaczonych do prowadzenia akcji gaśniczej. Samochód specjalny to samochód pożarniczy przystosowany do przewożenia ludzi i sprzętu potrzebnego do wykonania zadań specjalnych podczas akcji gaśniczej lub ratowniczej.

Odpowiednio do stanu osobowego i wyposażenia każda sekcja dzieli się na dwie lub trzy dwuosobowe roty (przodownik i pomocnik). W każdej sekcji jest również mechanik obsługujący motopompę lub kierowca mechanik obsługujący samochód pożarniczy i motopompę oraz autopompę. Sekcją dowodzi dowódca sekcji. Dowódca może zlecać strażakom różne zadania bojowe w ramach pełnionej w sekcji funkcji albo też poza nią, w zależności od sytuacji pożarowej i zadania bojowego, jakie otrzyma sekcja.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie