Smog naprawdę zagraża Twojemu zdrowiu. Jak się przed nim chronić?

Antoni Kwapisz
27.03.2018

Smog nie jest wymysłem mediów, ale realnym zagrożeniem, z którym w okresie zimowym muszą się mierzyć miliony Polaków. Według raportów powietrze w naszym kraju należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej (gorsze jest tylko w Bułgarii). Ponieważ zmiana tego stanu rzeczy jest możliwa dopiero za wiele lat, należy już teraz szukać sposobów na ochronę przed smogiem. Masz do dyspozycji kilka rozwiązań, o których przeczytasz w tym poradniku.

Maska antysmogowa

Bardzo modny i przydatny gadżet, który rzeczywiście znacząco ogranicza wpływ smogu na układ oddechowy. Maskę należy zakładać przed wyjściem z domu, zawsze w okresie podwyższonego poziomu zanieczyszczeń w powietrzu (szczególnie pyłu zawieszonego PM10). Maska jest także niezbędnym wyposażeniem dla osób uprawiających sport na zewnątrz, w tym bieganie czy jazdę na rowerze.

Przed zakupem maski koniecznie zwróć uwagę na jakość zastosowanego filtra i dopasowanie do twarzy. Taką maskę możesz kupić w Internecie, ale lepiej zrobić to w sklepie stacjonarnym. W sprzedaży są dostępne produkty dla dorosłych, dzieci, a nawet niemowląt. Ceny dobrych masek zaczynają się już od 50-60 złotych.

Rozważne wietrzenie

W momencie, gdy służby za pośrednictwem mediów ogłaszają tzw. alarm smogowy, należy unikać wietrzenia mieszkań. Szczelnie zamknięte okna znacząco ograniczają napływ zanieczyszczonego powietrza do mieszkania czy domu. Nie wolno jednak zatykać kratek wentylacyjnych!

W okresie zimowym mieszkanie wietrz krótko, ale intensywnie – wybieraj takie dni, gdy jakość powietrza jest niezła. Najlepszy moment następuje krótko po wichurze lub opadach deszczu.

Wybierz odpowiednie rośliny do swojego mieszkania

Istnieją takie gatunki roślin, które znakomicie oczyszczają powietrze. Jeśli ich nie masz, to szybko zainwestuj w kilka okazów. Szczególnie polecamy trzy gatunki:

  • Wężownica (Sansevieria trifasciata) – jest to dobrze znana roślina, która nie tylko wygląda efektownie, ale także jest łatwa w uprawie. Należy ją podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce jest wyraźnie przesuszona.
  • Palma Areka (Chrysalidocarpus Lutescens) – piękna roślina, która świetnie radzi sobie ze smogiem i znacząco poprawia jakość powietrza w mieszkaniu. Wymaga cotygodniowego zraszania liści zwykłą wodą, co usprawnia proces fotosyntezy.
  • Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – popularna roślina doniczkowa, która bardzo skutecznie usuwa z powietrza toksyny, na czele z formaldehydem. Może rosnąć w zacienionym kącie, wymaga podlewania dopiero w momencie przesuszenia ziemi.

Jeśli natomiast dysponujesz wolnymi środkami, rozważ zakup oczyszczacza powietrza. Dobre urządzenie przeznaczone do pomieszczenia o powierzchni ok. 20 m2, kupisz już za 1000-1200 złotych. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie