Już nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale również w dyskontach i hipermarketach można się natknąć na całe partie produktów wegańskich. Choć w założeniu są one dedykowane osobom niejedzącym produktów pochodzenia odzwierzęcego, to chętnie sięgają po nie również ci, którzy stosują zdrową, zbilansowaną dietę. Szczególnie interesującą propozycją wydają się być słodycze wegańskie, którym bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.
Słodycze wegańskie, jak sama nazwa wskazuje, nie zawierają żadnych składników pochodzenia odzwierzęcego. Do ich produkcji nie wykorzystuje się więc ani mleka krowiego/koziego/owczego, ani jaj czy np. żelatyny.
Produkty odzwierzęce są zastępowane roślinnymi, na przykład mlekiem kokosowym czy sojowym. Bardzo często w takich słodyczach nie znajdziemy również sacharozy (cukru stołowego), oleju palmowego i innych produktów budzących kontrowersje z punktu widzenia dietetyki czy ekologii.
Wegańskie słodycze nie są tylko dla zdeklarowanych wegan. Oczywiście takie osoby stanowią główną grupę odbiorców tych produktów, natomiast słodycze z tej kategorii mogą być wartościowym dodatkiem do diety osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy (obniżona kaloryczność słodyczy wegańskich) czy wykluczających ze swojego jadłospisu produkty wysoko przetworzone.
Wegańskie słodycze przede wszystkim są znacznie zdrowsze od tych zwykłych – chodzi tutaj głównie o te, które poza brakiem produktów odzwierzęcych nie zawierają również cukru stołowego.
Fakt istnienia wegańskich słodyczy otwiera na tę grupę produktów osoby, które są łasuchami, natomiast nie jedzą niczego, co pochodzi od zwierząt z przyczyn światopoglądowych.
Zwracamy również uwagę na fakt, iż słodycze wegańskie w większości mają bardzo wartościowy skład, dlatego są zaliczane do grupy tzw. super foods. Mogą zatem być atrakcyjnym uzupełnieniem jadłospisu osób odżywiających się świadomie.