Skuteczne sposoby walki z biegunką

Remigisz Szulc
12.02.2018

Biegunka charakteryzuje się kilkoma podstawowymi objawami: większą częstotliwością wypróżnień, płynną konsystencją kału, bólem brzucha i czasami towarzyszy jej osłabienie lub lekka gorączka. Wyróżniamy m.in. biegunkę wydzielniczą (wywołaną obecnością np. gronkowca w organizmie) lub wysiękową (towarzyszy poważniejszych schorzeniom). Ten drugi typ biegunki jest groźniejszy, w kale pojawia się często śluz i krew. Jeśli ta przykra dolegliwość dotknie Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny, trzeba sobie pomóc przez stosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych. Są to np. probiotyki, które odbudowują florę bakteryjną jelit czy nawadniające komórki elektrolity, zawierające sód potas i chlor.

Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, dlatego ważne jest podawanie dużej ilości płynów. Szeroko stosowany jest tradycyjny węgiel leczniczy, wiążący szkodliwe czynniki, wpływające destrukcyjnie na perystaltykę jelit. Innym wartym uwagi środkiem jest Enterol. Jego działanie gwarantuje skrócenie czasu biegunki oraz dba o właściwą florę jelitową. Drożdże probiotyczne w nim zawarte, stanowią doskonałą ochronę przed bakteriami, nie pozwalając im siać spustoszenia w organizmie, rozsiewaniu toksyn. Oprócz wyżej wymienionego działania, lek wytwarza witaminę B.

Tego typu leki przybierają najczęściej formę tabletek lub proszku, sprzedawanego w saszetkach. Najlepiej przyjmować je po posiłku (ale nie od razu) lub między posiłkami, wtedy ich działanie jest jeszcze skuteczniejsze. Leki przeciwbiegunkowe stosuje się także w celu zapobiegania biegunkom mającym miejsce podczas żywienia dojelitowego oraz u podróżujących. Lek stanowi też dobry dodatek podczas leczenia antybiotykami w nawracających zakażeniach Clostridium difficile. Warto stosować go nie tylko leczniczo, ale i profilaktycznie, aby zapobiec niechcianym biegunkom w przyszłości.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie