Refluks żółciowy: objawy, przyczyny, leczenie

Mateusz Nowak
16.02.2021

Refluks żółciowy bez wątpienia można zaliczyć do kategorii tych szczególnie dokuczliwych chorób związanych z układem pokarmowym i trawiennym. Jest to przypadłość, która polega na cofaniu się treści zasadowej z jelit do żołądka. Następuje to w wyniku zaburzenia pracy odźwiernika, czyli zwieracza żołądka. Jakie są przyczyny refluksa? Jak rozpoznać u siebie tę chorobę? Wreszcie: jak ją leczyć? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Objawy refluksa żółciowego

Do najbardziej charakterystycznych objawów tej wyjątkowo nieprzyjemnej przypadłości zaliczymy ból brzucha, który pojawia się do 3 godzin po zjedzeniu posiłku (często znacznie szybciej). Do tego niemal zawsze pacjent obserwuje u siebie inne objawy, jak:

  • Pieczenie w gardle
  • Gorzki posmak w ustach (pochodzący od żółci wypełniającej żołądek)
  • Nudności
  • Wymioty
  • Odbijanie
  • Nieprzyjemne uczucie pełności, nawet jeśli posiłek nie był obfity
  • Odrzucający zapach z ust

Przyczyny choroby

Najczęstszą przyczyną refluksa żółciowego jest zaburzenie perystaltyki jelit, za co odpowiada uszkodzenie nerwów – może do tego dojść na przykład w trakcie zabiegu operacyjnego. Dodatkowo warto wspomnieć o wrzodach żołądka, które także mogą doprowadzić do refluksa, a często są przez pacjentów długo lekceważone. Do innych przyczyn tej choroby zaliczamy także:

  • Zbyt duże różnice ciśnień w poszczególnych narządach przewodu pokarmowego;
  • Zaburzenie przewodzenia nerwowego po częściowej resekcji żołądka;

Zdarza się również, że przyczyny choroby są niemożliwe do ustalenia.

Jak leczy się refluks żółciowy?

Podstawą jest ścisłe przestrzeganie diety. Co ciekawe, dolegliwości związane z refluksem łagodzi picie wody niegazowanej – zaleca się wypijać co najmniej 2,5 litra takiego płynu dziennie. Dodatkowo dieta musi być lekkostrawna i oparta na produktach białkowych, jak mleko, twaróg, gotowane jaja, jasne pieczywo, chude mięso czy warzywa gotowane na parze – poza pomidorami, cebulą i warzywami strączkowymi.

Jeśli natomiast chodzi o leczenie farmakologiczne, to najczęściej pacjentowi przepisuje się leki rozrzedzające żółć, wiążące kwasy żółciowe, osłaniające błonę śluzową oraz hamujące zwrotny wychwyt serotoniny (czyli te same, które stosuje się w psychiatrii).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie