Rak szyjki macicy – łatwy do wykrycia, a mimo to wciąż śmiertelnie groźny

Jerzy Biernacki
31.01.2016

Rak szyjki macicy jest, obok raka piersi i płuca, najczęstszym nowotworem zabijającym Polki. Niestety, statystyki w dalszym ciągu są fatalne, mimo przeprowadzania bardzo szeroko zakrojonych akcji profilaktycznych i promowania badań cytologicznych. Wiele pań unika badań nie mając świadomości, że tylko wczesne wykrycie nowotworu daje szansę na jego całkowite wyleczenie.

Wszystkiemu winny wirus

Główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie rakotwórczymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV. Zakażenia HPV są najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową - większość aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn jest w swoim życiu narażona na kontakt z tym wirusem.  

Rak szyjki macicy dotyczy głównie młodych kobiet. Zachorowalność na niego wzrasta już u pań w wieku 25-29 lat, ale jest najwyższa w grupie wiekowej 45-49 lat.

Fatalne statystyki dla naszego kraju

Pod względem liczby zachorowań na raka szyjki macicy Polska jest w niechlubnej czołówce krajów Unii Europejskiej. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że każdego roku chorobę diagnozuje się u około 3000 Polek, z których ponad połowa umiera. Powód jest zawsze ten sam – zbyt późne wykrycie zagrożenia.

Tymczasem jak przekonują lekarze, w aż 80% przypadków można by uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy, gdyby kobiety wykonywały regularne badania cytologiczne. Jest to badanie ogólnodostępne i darmowe dla pań między 25. a 59. rokiem życia. Wystarczy wykonać je raz na 3 lata, aby znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Cytologia jest badaniem bezbolesnym. Przeprowadzi ją każdy ginekolog podczas wizyty profilaktycznej. Nie ma także problemu z dostępnością badania w państwowych placówkach służby zdrowia. Regularnie w całym kraju organizowane są również specjalne akcje, podczas których kobiety mogą poddać się badaniu bez skierowania i umawiania wizyty.

Czynniki ryzyka

Wśród czynników ryzyka wpływających na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka szyjki macicy, znajdują się przede wszystkim:

  • bardzo wczesne rozpoczęcie współżycia;
  • częste zmiany partnerów seksualnych
  • wiele porodów w krótkich odstępach czasu;
  • palenie papierosów
  • brak reakcji na stany zapalne w obrębie szyjki macicy.

Oczywiście trzeba także wspomnieć o wieku oraz o uwarunkowaniach genetycznych. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, których matki, babki lub inne członkinie rodziny chorowały na ten typ nowotworu.

Najważniejsza jest profilaktyka

Sprawa jest prosta - gdyby każda kobieta choć raz w życiu wykonała cytologię, to ryzyko jej śmierci z powodu raka szyjki macicy spadłoby o 40%. Podkreślmy – wystarczy jedno badanie przez całe życie!

Zdaniem lekarzy specjalizujących się w tematyce raka szyjki macicy, wykrycie nowotworu w pierwszym stadium choroby gwarantuje wyleczenie. W drugim i trzecim stadium prawdopodobieństwo skuteczności terapii drastycznie spada. Dlatego w walce z tym nowotworem tak kluczowa jest profilaktyka. Regularne badania są najlepszą formą ochrony.

W Polsce od wielu lat prowadzone są także szczepienia dziewczynek przeciwko wirusowi HPV. Na ocenę skuteczności tej metody trzeba jednak poczekać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie