Rak jelita grubego: jakie daje objawy?

Andrzej Winnicki
05.05.2020

Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych diagnozowanych na świecie. Powszechnie uważa się, że zagraża tylko osobom starszym, zwłaszcza mężczyznom, ale to dziś żadna reguła. W rzeczywistości na ten nowotwór mogą zachorować ludzie w każdym wieku, zwłaszcza prowadzący niehigieniczny tryb życia. Wcześnie zdiagnozowana choroba jest w pełni uleczalna, jednak problem w tym, że gros przypadków jest stwierdzanych już w zaawansowanym stadium. To efekt tego, że wielu z nas nie zna typowych objawów raka jelita grubego lub je bagatelizuje.

Problemy z wypróżnianiem

Jest to najbardziej charakterystyczny objaw raka jelita grubego. Jeśli problemy z wypróżnianiem występują od dłuższego czasu, oddawanie kału jest nieregularne i bardzo bolesne, a w dodatku pacjent ma powyżej 40 lat, należy od razu zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do gastroenterologa. W celu potwierdzenia lub wykluczenia zmian nowotworowych, konieczne będzie oczywiście wykonanie kolonoskopii.

Wokół tego badania narosło mnóstwo mitów. Prawda jest tak, że choć trudno uznać je za przyjemne, to nie towarzyszy mu też jakiś szczególny dyskomfort. Nie ma się więc czego bać. Przypominamy również, że każdy dojrzały człowiek powinien profilaktycznie poddawać się kolonoskopii raz na 5 lat. Dodatkowo osoby z grupy ryzyka (panowie po 40. roku życia, w których rodzinie były przypadki raka jelita grubego) powinni raz do roku poddawać się testom na krew utajoną.

Osłabienie

To również dość typowy objaw dla tego nowotworu. Ogólne osłabienie organizmu może być spowodowane chociażby utrzymującą się przez kilka tygodni biegunką. Poza tym rakowi jelita grubego już na wczesnym etapie towarzyszy anemia. Chory odczuwa nudności, nie ma ochoty na jedzenie, może również mieć regularne napady wymiotne. 

Krwawienie

Krwawienie z odbytu jest już sygnałem alarmowym. Stwierdzenie obecności krwi w kale, a tym bardziej krwawe wybroczyny bezpośrednio z odbytu, to ewidentne objawy raka jelita grubego (choć oczywiście może to wykluczyć szczegółowa diagnostyka). W takiej sytuacji nie ma już na co czekać i należy jak najszybciej zgłosić się na konsultację gastroenterologiczną wraz z badaniem kolonoskopowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie