Przyjmujesz leki na pusty żołądek? Możesz sobie bardzo zaszkodzić!

Maciej Piwowski
16.02.2018

Chyba każdy słyszał, że leków nie należy łykać na czczo. Wiele osób bagatelizuje to zalecenie, najczęściej przez zapominalstwo lub pośpiech. Regularne przyjmowanie leków na pusty żołądek jest jednak bardzo niebezpieczne dla organizmu i może nieść ze sobą przykre skutki uboczne. Dotyczy to szczególnie popularnych leków przeciwzapalnych.

NLPZ

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (w skrócie NLPZ) cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Sięgają po nie miliony Polaków, którzy chcą szybko pozbyć się bólu głowy, zęba, kręgosłupa, czy zbić temperaturę. W takich lekach substancją czynną najczęściej jest ibuprofen  lub kwas acetylosalicylowy. Lekarze podkreślają, że te medykamenty należy zawsze przyjmować po posiłku, nigdy na pusty żołądek. Dlaczego?

Ponieważ NLPZ podrażniają przewód pokarmowy, czego konsekwencją mogą być wymioty, złe samopoczucie, bóle brzucha. Pokarm znajdujący się w żołądku znacząco minimalizuje niepożądane reakcje.

Warto wiedzieć

Przyjmowanie leków z acetylocysteiną na czczo może spowodować nudności, zgagę, a w skrajnym przypadku nawet krwawienie w układzie pokarmowym.

Regularne łykanie leków przeciwzapalnych na pusty żołądek może skutkować uszkodzeniem śluzówki żołądka. Nigdy nie powinniśmy tez przyjmować na czczo leków zawierających naproksen oraz prednisonum (chociażby popularny Encorton).

Witaminy

Niewinne witaminy, najczęściej przyjmowane w formie suplementów, także powinny być spożywane po posiłku. Dotyczy to w szczególności witamin A, D, E oraz K. Są to związki rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego najlepiej wchłaniają się wraz z pokarmami obfitującymi w tłuszcze zwierzęce lub roślinne. Przyjmowanie ich na pusty żołądek jest bez sensu.

Leki cukrzycowe

Każdy diabetyk powinien wiedzieć, że leki cukrzycowe przyjmuje się po, a najlepiej w trakcie posiłku. Wówczas najmniej obciążają one układ pokarmowy. Szczególnym przykładem są tutaj enzymy trzustkowe, które przyjmowane na czczo lub z pokarmami o wysokim pH, mogą podrażniać błonę śluzową jamy ustnej oraz wykazywać znacznie mniejszą skuteczność.

Zapytaj lekarza

Oczywiście istnieją leki, które można przyjmować na czczo, jednak każdorazowo należy to skonsultować z przepisującym je lekarzem. Planuj pory łykania tabletek tak, aby mieć dość czasu na zjedzenie śniadania. Unikniesz dzięki temu przykrych konsekwencji, a także zagwarantujesz sobie najlepsze efekty farmakoterapii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie